Ekonomi... Asemptomatik bulaştırıcılar!

Ekonomi, "stratejik tercihler, öncelikler, fayda-maliyet dengesi ve psikolojik faktörler" bütünüdür. Rasyonel tarafları kadar, en küçüğünden en büyüğüne dek tüm birimlerin davranışlarından...

Ekonomi, "stratejik tercihler, öncelikler, fayda-maliyet dengesi ve psikolojik faktörler" bütünüdür. Rasyonel tarafları kadar, en küçüğünden en büyüğüne dek tüm birimlerin davranışlarından kaynaklanan irrasyonel yönleri de vardır.

Türkiye ekonomisinin bugün karşı karşıya kaldığı büyük meydan okuma,  "yerleşik kalıplar, değişmesi güç alışkanlıklar ve klasik iktisadın ezberleriyle"de ilgilidir.

Ekonomide stratejik dönüşüm tezinin dillendirildiği güncel şartların en hassas ölçüsü ise gerçekçilik çizgisinde durmak ve temel dengelerde ipin ucunu sonuna kadar elde tutmaktan geçmektedir.

Alınan her kararın taraftarı olabileceği gibi karşı çıkanı da olacaktır. Esas olan toplumun genelinin görünürdeki iniş-çıkışlardan ziyade perde gerisinde gelişen olaylara ilişkin kanaatidir. Bu, bir bakıma "algı yönetimi" ile bunun karşısında yer alan "etki ajanlığı" arasındaki mücadelenin de özetidir.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
ABD’nin Suriye’deki arayışları... 05 Aralık 2020 | 14 Okunma Katar... Milli Tank... Nefret dili! 03 Aralık 2020 | 240 Okunma Büyümeye dair... 01 Aralık 2020 | 117 Okunma Kamuda ve piyasada yeni stratejik denge kurulurken... 28 Kasım 2020 | 128 Okunma Var mısın, yok musun? 26 Kasım 2020 | 205 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar