Değişim… CHP mi değişti, seçmen mi?

Yerel seçimlerin AK Parti boyutuyla kapsamlı analizi yapıldı. Seçimden birinci parti çıktığı için midir, Anadolu'nun içlerine kadar uzanan coğrafyada belediye başkanlıkları kazandığı...

Yerel seçimlerin AK Parti boyutuyla kapsamlı analizi yapıldı. Seçimden birinci parti çıktığı için midir, Anadolu'nun içlerine kadar uzanan coğrafyada belediye başkanlıkları kazandığı için midir, bilinmez… CHP'nin elde ettiği neticenin iç dinamikleri, CHP'nin izlemeye çalıştığı yeni çizgi, parti içi farklı aktörlerin siyasal ağırlıkları ve "genel merkez baronlarının" yeni belediye başkanları üzerinde kurmak istediği vesayet sistemi üzerinde pek durulmadı.
Sadeleştirerek gidersek
Seçmen, yarım asırdır görülmedik şekilde CHP'ye kredi açtı. Elbette yerel seçimle iktidar değişikliği hedeflemediğinin bilincinde olarak iktidara keskin mesajlar göndermeyi tercih etti.
CHP'nin, klasik oyu olan yüzde 25 ile bugün geldiği yüzde 37 oy oranı arasındaki farkı nasıl yorumlayacağı hususu kritik eşiği oluşturacak. İşin doğrusu bu oyların güncel karşılığının "emanet oylar olduğu" gerçeğidir. CHP, kerameti kendinde aramaya kalkarsa, eldeki avuçtakini kaybetme tehlikesi ile karşılaşacaktır.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
At izi, it izi meselesi... 16 Mayıs 2024 | 689 Okunma 900 milyar liralık tasarruf hamlesi 14 Mayıs 2024 | 356 Okunma CHP... ‘Özel strateji’ Bu maya tutar mı? 11 Mayıs 2024 | 152 Okunma Siyasi iklim değişikliğinin arka plan oyuncuları! 09 Mayıs 2024 | 635 Okunma Osman Kavala ve diğerleri meselesi... 07 Mayıs 2024 | 491 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar