Butik seçim kampanyası çok şeyi değiştirir

İstanbul seçiminin kaderini tayin edecek son düzlüğe girilirken adayların stratejilerine ve muhtemel neticelere dair fikir yürütmek de mümkün hale geliyor.

Hali hazırda iki ana eksen dikkati çekiyor.
"Algı üzerinden" seçmenleri konsolide etmeyi sürdüren CHP adayı ile "olgu üzerinden" seçmenlerin günlük hayatındaki acil sorunlara çare üretmeye odaklanan AK Parti adayı.
Bir yanda CHP'nin geleneksel kimliğini ve toplum hafızasındaki yerini unutturmayı deneyip, farklı kesimleri etkilemeyi önceleyen aday, öbür yanda 17 yıllık AK Parti iktidar döneminin doğal yıpranma payına karşın deneyim ve istikrar güvencesiyle seçmenin gönlünü kazanmaya çalışan aday.
CHP'nin adayı, vaatlerinden ziyade kısa süreli başkanlık macerasından topladığı verileri eğip bükerek kamuoyu yönetimine ağırlık verirken, AK Parti'nin adayı hem spekülatif iddiaları çürütmeye hem de pozitif gündem oluşturmaya çabalıyor.

***

Daha önce vurguladığımız gibi seçimi kazanmanın formülü AK Parti'nin içinde gizli. "Adalet ve Kalkınma!" Bu temel sağlamsa, -şu anda yapıldığı gibi- yargı ve ekonomide güven tesis ediliyorsa geriye tek faktör kalıyor:
"Butik seçim kampanyası!" Yani...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yeni ekonomik düzenin doğum sancıları... 23 Temmuz 2019 | 1.738 Okunma “FETÖ”cülükle mücadele! 20 Temmuz 2019 | 2.291 Okunma Sistem analizi yapılırken... 18 Temmuz 2019 | 1.292 Okunma 15 Temmuz: Anlayanlar... Not edenler... İçini boşaltmak isteyenler... 16 Temmuz 2019 | 1.712 Okunma Siyasi, stratejik, ekonomik yönleri ile S-400 kararı 13 Temmuz 2019 | 1.631 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar