ÇOK OKUNAN YAZARLAR

İşte ABD’nin YPG yalanları

Suriye'nin kuzeyindeki Amerikan koalisyonu sözcüsü Albay Thomas Veale'in PYDYPG unsurlarından 30 bin kişilik sınır koruma ordusu kurulacağına dair skandal açıklamalarının ardından Türkiye'nin operasyon kararlılığı ABD'ye zorunlu manevra açıklamaları yaptırdı .

Okan Müderrisoğlu
Okan Müderrisoğlu Sabah Gazetesi
19 Ocak 2018 | 300

Suriye'nin kuzeyindeki Amerikan koalisyonu sözcüsü Albay Thomas Veale'in PYDYPG unsurlarından 30 bin kişilik sınır koruma ordusu kurulacağına dair skandal açıklamalarının ardından Türkiye'nin operasyon kararlılığı ABD'ye zorunlu manevra açıklamaları yaptırdı. Ancak Ankara, ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'ın "Herhangi bir sınır güvenlik gücü kurmuyoruz" beyanına ihtiyatla yaklaşıyor. Suriye iç savaşında sahada terör örgütü YPG'yi kullanan ABD, silahlojistik- istihbarat-eğitim-teknoloji desteği sağladı.

UZUN VADELİ PLANLAR!
Beyaz Saray ve Dışişleri ile ABD Merkez Kuvvetle Komutanlığı CENTCOM arasındaki üslup ve yaklaşım farkı Washington'ın uzun vadeli plan ve hedeflerinin gün ışığına çıkmasını sağladı. Önceki gün gerçekleşen MGK toplantısında, "Terör örgütlerinin ülkemize yönelik açık tehdidi söz konusu iken, NATO çatısı altında ve ikili ilişkilerimizde müttefikimiz olan bir devletin, güvenliğimizi dikkate almadan teröristleri ortak ilan edip silahlandırması üzüntüyle karşılanmıştır" ifadesine yer verilerek ABD'nin politikasından duyulan rahatsızlık devlet kararı haline getirildi. Aynı saatlerde ABD Dışişleri Bakanı Tillerson ise "Bütün durum yanlış aktarıldı" diyerek Ankara'yı sakinleştirmeye çalıştı. 

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER