ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Erbil... Randevu şartları... İdlib... Afrin boyutu

Türkiye, güncel olarak ABD'nin vizeleri askıya alma kararına odaklanmışken, Erbil ve İdlib'deki gelişmeler de sıcaklığını koruyor .

Okan Müderrisoğlu
Okan Müderrisoğlu Sabah Gazetesi
12 Ekim 2017 | 719

Türkiye, güncel olarak ABD'nin vizeleri askıya alma kararına odaklanmışken, Erbil ve İdlib'deki gelişmeler de sıcaklığını koruyor.
Amerikalı sözcüler diplomatlarına ne kadar sahip çıkarsa çıksınlar, Büyükelçi John Bass'ın Ankara'yı önyargılı okumasından kaynaklanan hatalı yorumlarının iki ülke arasındaki krizin tetiklenmesinde hatta alevlenmesinde rolü olduğu göz ardı edilemez.
Umarız ve dileriz ki yeni ABD Büyükelçisi, Bass'ın bıraktığı kötü mirasın izlerini hızla siler, FETÖ ve YPG gerçeğini tam olarak kavrayıp, 15 Temmuz darbe girişiminin Türk toplumundaki anlamını doğru değerlendirmeyi başarır!

***

Yazımızın ana konu başlıkları ile devam edecek olursak...
Bilindiği gibi Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin gayrimeşru referandumu, Ankara'da büyük tepkiye yol açtı hatta "bölge barışına ihanet ve dostluk ilişkisine karşı nankörlük" olarak değerlendirildi. Barzani ve kurmayları, yaklaşık iki haftadır Türkiye ile temas kurmayı denemekte ve eli boş dönmekte. Peki, "Ankara, Barzani'yi hangi şartlarda yeniden muhatap alabilir?" Resmi açıklama, referandumun iptali ön koşuluna bağlı. Lakin "ara formüller" de yok değil. Örneğin, Barzani yönetimi referandumun sonuçlarını fiilen askıya alır, yani uygulama yönünde ileri adımlar atmaz ve Bağdat'taki merkezi yönetimle Irak Anayasası çerçevesinde müzakerelere başlarsa Ankara'nın tavrı değişebilir. Bir başka ifade ile Ankara, referandumla elde edilmek istenen sonuçların Irak'ın birliği içinde aranmasına ve Kerkük'ün özel statüsünün korunmasına ilişkin bir hamleyi karşılıksız bırakmayabilir.

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER