İyi hocanın hikmeti!..

Rahmetli Baba Gündüz (Kılıç) Galatasaray’ın başında Ankara’ya gelmişti. Otelde “bir grup spor yazarı ile” sohbet ediyordu. Söz bir ara “bir antrenörün, takıma katkısına” (O zaman...

Rahmetli Baba Gündüz (Kılıç) Galatasaray’ın başında Ankara’ya gelmişti. Otelde “bir grup spor yazarı ile” sohbet ediyordu. Söz bir ara “bir antrenörün, takıma katkısına” (O zaman daha teknik direktörlük yoktu) geldi.
Dedi ki; “Bakın çocuklar, iyi bir hocanın kalite bakımından iyi takıma katkısı en fazla yüzde 15-20 olur, zaten bu kadar olursa, başarı gelir; şampiyonluk gibi, kupa kazanmak gibi. Ama kötü bir takımın başarıya ulaşması için, iyi antrenörün katkısının yüzde 40-45 olması gerekir; küme düşmemek, kupada rakipleri olan eşitlerini, hatta daha yukarıdaki takımları eleyebilmek için. ‘İyi bir takım başarılı olamıyorsa, antrenörü yüzde 15-20 katkı sağlayamıyor’ demektir. Kötü bir takım hedefine ulaşıyorsa, o takımın hocasının takımına katkısının yüzde 40’ın üzerinde olduğunu anlarsınız.”
Biraz durdu, “Bizde önce hocaya, sonra takıma bakılarak yorum yapılır, aslında önce takıma sonra hocaya bakacaksınız. Takıma vereceğiniz nota göre de, antrenöre not vereceksiniz Hocaları birbiriyle kıyaslamak için de önce takımlarının kalitesini mukayese edeceksiniz!..”
Bunca yıl futbol da yazıp geldim; Gündüz Hoca haklıydı; aslında “böyle olması” futbol mantığına da uygundu, ama biz son yıllarda “tamamen” değişik bir “eleştiri / yorum modasına tutulduk”; “önce” hakemler, “sonra” teknik direktörler, “en sonunda” takım!..
Uzatmadan “örnekler” vereyim; buyurun, karşımızda Okan Buruk ve de Ersun Yanal ile Aykut Kocaman; rahmetli Gündüz Baba’nın “takım / antrenör” ölçüsünü de yazalım tahtaya; sonuç?..
Ne dersiniz saygıdeğer okuyucularım ve sevgili Fenerbahçe ile Konyaspor taraftarları; evet, ne dersiniz?..
Evet, ya puan cetvelinin en dibine demir atan geçen sezonun Türkiye Kupası ve Süper Kupa galibi Akhisarspor’un başkanı ile, geçen sezon Avrupa kupalarına katılma hakkını kıl payı kaçıran ve bugün “düşmemek için” mücadele eden Göztepe’nin başkanları siz ne diyorsunuz; takımlarınızın bu duruma düşüşüne?..
Okan Buruk’la ve Tamer Tuna i...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Düne bakın; kimler vardı, ya sonrası?.. 09 Kasım 2019 | 56 Okunma 6-0’ın ardından!.. 08 Kasım 2019 | 295 Okunma Ali Koç G.Saray’dan ne istiyor?.. 06 Kasım 2019 | 153 Okunma Altyapıcılar, “Altınordu” nerede?.. 02 Kasım 2019 | 80 Okunma Yönetim “neden” Fransız kaldı?.. 01 Kasım 2019 | 109 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar