Eleştiri, hakaret ve suç!

1960 öncesi “siyasi gerilimin artarak yaşandığı” yıllardı. Ankara Rüzgârlı Sokak’ta “siyasi ağırlıklı ‘muhalif’ bir gazetenin spor servisi şefliğini yaparken, ‘sorumlu...

1960 öncesi “siyasi gerilimin artarak yaşandığı” yıllardı. Ankara Rüzgârlı Sokak’ta “siyasi ağırlıklı ‘muhalif’ bir gazetenin spor servisi şefliğini yaparken, ‘sorumlu yazı işleri müdürlüğü görevini üstlenmek” zorunda kalmıştım.  Gazetemizin avukatı Faruk Erem’i (Prof. Dr. / 1969’da kurulan Türkiye Barolar Birliğinin ilk genel başkanı) ziyaret ettim. 

“Sayın Hoca’m, ben spordan anlarım, şimdi ‘siyasi bir gazetenin sorumlu yazı işleri müdürü’ oldum. Kendimin, yazarlarımızın, habercilerimizin, Ankara Cezaevindeki ‘Ankara Hilton’ lakaplı gazeteciler koğuşuna gitmemesi için, ne yapmalıyım, hakaret nedir, suç sınırı nedir?” diye sormuştum.
Bana demişti ki; “Yapılan işi istediğiniz gibi eleştirebilirsiniz. Suç, ‘o işi yapanın kişiliğine dönük hakaret ifadeleri’ ile başlar. Gazetemizin yazılarında, haberlerinde ‘bu kıstası uygularsan’ dava açılsa bile iş bana düşer. Hiç korkma gazeteye de, kimseye de zarar gelmez. Karar veremediğin bir durum olursa, telefonla beni ara, gece de, gündüz de… Ortak karar veririz. Kişiye hakaret ve suç ihtimali varsa, o cümleleri çıkarırız.”

O hassas dönemi kazasız, belasız atlattık. O günlerden bu yana...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Eski hocalar ve yorumculuk!.. 12 Temmuz 2024 | 1.730 Okunma Teşekkürler Montella... 10 Temmuz 2024 | 1.459 Okunma Eleştiri, hakaret ve suç! 06 Temmuz 2024 | 1.258 Okunma Nihayet; Sezar’ın hakkı Sezar’a!.. 05 Temmuz 2024 | 1.382 Okunma Galatasaray ve Batshuayi gerçeği… 03 Temmuz 2024 | 1.534 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar