Ah şu hakemler!..

“Hakemlerin sorunu nedir biliyor musunuz; kuralları biliyorlar, futboldan anlamıyorlar!” diyen Shankly’nin sözleri kulaklarımda çınlıyor… Aslında bugün “Galatasaray’ı yazmam” gerekiyordu ama...

“Hakemlerin sorunu nedir biliyor musunuz; kuralları biliyorlar, futboldan anlamıyorlar!” diyen Shankly’nin sözleri kulaklarımda çınlıyor… Aslında bugün “Galatasaray’ı yazmam” gerekiyordu ama “yazımı perşembe sabahı gazeteme geçmek durumunda olduğumdan ve Galatasaray’da gidenler-gelenler, ne getirdikleri, ne götürdükleri konularında tam bir netlik olmadığından, belki de daha gidecekler ve gelecekler olabileceğinden” bu konudaki yazımı yarınki Uluçmarket’e bıraktım, bugün “çok yazmadığım” bir konuda yazacağım; “Hakemler!..
William “Bill” Shankly (1913-1981), bir İskoç işçi ailesinin çocuğudur, ortaokuldayken okulu bırakır ve madende çalışmaya başlar. Bu arada “amatör olarak” futbol da oynar. 1932’de “profesyonel” futbolcu olur. 1948’de de antrenör. Ramp ışıklarına çıkışı, 1959/60 sezonunda “ikinci ligdeki” Liverpool’un başına gelmesiyle başlar. 1974 yılına kadar süren hocalık / menajerlik döneminde, Liverpool’u “Dünyanın en büyük kulüplerinden biri yapan” destan yazılır!..
O artık efsanedir, ama dünya onu “filozof” olarak da tanır.
“Hayat felsefesi” olarak “Futbol bir hayat memat meselesi değildir. Sizi temin ediyorum ki futbol bundan çok daha ciddi bir şeydir” der. “Saha içindeki futbol” olarak da “Futbol, pas alışverişine ve top kontrolüne dayalı bir oyundur. Bu kadar basit!” sözü de onundur!..
Bill Shankly’nin Ali Koçlara, Mustafa Cengizlere, Fikret Ormanlara kadar bütün yöneticilere uzanarak kulaklarını çınlatacak bir sözü de vardır; “Futbol kulüplerinde oyuncular, menajerler ve taraftarlar ‘kutsal üçlüyü’ oluştururken, yöneticilerin tek görevi çekleri imzalamaktır.”
Neyse, sözü fazla uzatmayarak, yazımın başlığına döneyim. Efsane futbol adamının “hakemler için” de söylediği bir söz vardır; “Hakemlerin sorunu nedir biliyor musunuz; kuralları biliyorlar, futboldan anlamıyorlar!”
TV ekranlarında seyrederken, çok maçta “hakemlere ve verdikleri kararlara baktıkça” Bill Sankly’nın “hakemlerle ilgili bu sözü” kulakla...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yusuf’u satmak ya da satmamak!.. 17 Temmuz 2019 | 54 Okunma Galatasaray’da bugünün tablosu!.. 13 Temmuz 2019 | 40 Okunma Emre Mor ve Arda Turan!.. 12 Temmuz 2019 | 509 Okunma Cengizli ve Fatih Terimli kalem olmak!.. 10 Temmuz 2019 | 148 Okunma Almayı da bileceksin, satmayı da!.. 06 Temmuz 2019 | 69 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar