ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Bu kuyudan nasıl çıkılır?..

Okuyucularımdan özür dilerim, spordan da, sporseverlerden de, yazıma “Kusacağım” diye başladığım için! .

Öcal Uluç
Öcal Uluç Türkiye Gazetesi
25 Nisan 2018 | 37

Okuyucularımdan özür dilerim, spordan da, sporseverlerden de, yazıma “Kusacağım” diye başladığım için!..
Futbolumuzda yaşananlara bakın, “o yaşananların nerelere kadar geldiğine bakın” ve de hadi bakalım “Kusacağım” dedim diye, “Haksızsın” deyin!..
Yıllardır, “futbolu, federasyonlarımızla, kurullarıyla, kulüp başkan ve yönetimleriyle, teknik adamlarıyla, hakemleriyle, basınıyla, taraftarlarıyla spor olmaktan çıkardık”, dahası, her türlü tuzağa, kumpasa, olaya, şiddete açık hâle getirdik. Çıkardığımız “Özel Kanun”u, futbolumuzun “bu hâllere gelmesinde başrole soyunmuş olan” kulüp başkan ve yönetimlerinin “ağlamaklı” baskısı ile kuşa çevirdik ve daha acısı, “bu sinek vızıltısı hâli ile bile” savcılarımızla, hâkimlerimizle “raflarda tozlandırdık!..”
Kulüpçülük / Eyyamcılık / “Böyle gelmiş böyle gider” zihniyeti el ele, futbolu “spor ve oyun olmaktan çıkardı”, her türlü “şaibeli, kirli” organizasyonların oyuncağı olmaya açık hâle getirdi!..
62 yıldır “sporun içinde olan ve yazan bir gazeteci ve spor yazarı olarak” açıkça söylüyorum ki, futbolumuzda “profesyonelliğin ‘milyar liralar, dolarlar, avrolarla konuşulmaya başladığı günlerden beri’, kumpas da vardı, şike de vardı, kayırma da vardı, ayırma da vardı, şiddet de vardı” ve de “bütün bunları körükleyenler, görmezlikten gelenler”, daha da kötüsü “sportif rekabeti düşmanlığa dönüştürmek için elinden geleni ardına kıymayanlar ve bundan beslenenler” vardı!..
Ne yazık ki, “tiraj ve reyting uğruna, sansasyon uğruna” bu “şaibelerle dolu trene binmek ve hatta lokomotifinde yolculuk etmek için” yarışan spor sayfalarımız ve TV ekranlarımız da oldu.
Dahası, bu “çirkin” tablodan “maddi ve manevi olarak” beslenenler içinde “taraftar dernek ve gruplarının liderlerinin de bulunması” hem stat ve salonların tribünlerini “savaş alanı” hâline getirmekte, hem de şiddetin yollara, sokaklara taşmasına yol açmaktaydı!..
Ve… Herkes seyretti, siyasi irade, bunca yıldır “sporu bu hâle getirenler...

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER