Zirvenin kesin galibi Türkiye'dir

Günlerdir konuştuğumuz bu görüşme için ABD medyası, “Trump’ın en zor randevusu” yorumunu yaptı. Tedirgin olan sadece medyaları değildi. Aylardır onay bekleyen “PYD’ye silah verilmesi”...

Günlerdir konuştuğumuz bu görüşme için ABD medyası, “Trump’ın en zor randevusu” yorumunu yaptı.

Tedirgin olan sadece medyaları değildi.

Aylardır onay bekleyen “PYD’ye silah verilmesi” kararını, bu görüşme öncesinde apar topar Trump’a onaylatmalarının da bu “korku”dan kaynaklandığı ortaya çıktı.

Zira bu tasarı geçen yıl kongreden geçmiş ve aylardır imza bekliyordu. Kaldı ki, PYD’ye silah vermek için bu imzaya da ihtiyaçları yoktu. Nitekim, bu kararın Kongre’den geçmesinden hemen sonra; başkanın imzasını filan beklemeden 7 helikopter dolusu Stinger füzesini PYD terör koridoruna boşaltmışlardı.

Ama derin devletçi bürokratlar Erdoğan’ı çok iyi tanıdıkları için, bu görüşmeden sonraya kalması halinde, Trump’ın bu kararı hiç imzalamayabilir diye endişe ettiler.

***

ABD’nin, mevcut pozisyonundan çarpıcı bir değişiklik yapacağı beklenmese de Beyaz Saray’daki bu ilk zirve çok önemliydi.

Çünkü bu iş çok uzamıştı, artık nokta konulmalıydı.

Ama o noktanın; nereye konacağı, sadece Türkiye ve ABD için değil, Ortadoğu, Avrupa hatta Asya için de çok önemliydi.

Onun için dünya bu görüşmeye kilitlendi.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Akşener, bir kadına küfreden Türkkan'ı asla cezalandıramaz 09 Kasım 2021 | 790 Okunma Akşener, bir kadına küfreden Türkkan'ı asla cezalandıramaz 08 Kasım 2021 | 3.814 Okunma Şimdi biz hangi "Kılıçdaroğlu"na inanacağız? 05 Kasım 2021 | 960 Okunma 2023'te Türkiye'yi "silahsız bir 15 Temmuz" bekliyor... 26 Ekim 2021 | 3.455 Okunma “Kürt Sorunu” lafını hortlatmak, PKK'ya hayat öpücüğü vermektir 24 Eylül 2021 | 328 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar