Umarım ABD, NATO problemini 1980'deki gibi halletmez!

Star Gazetesi Yazarı Nuh Albayrak'ın bugünkü (18.05.2022)''Umarım ABD, NATO problemini 1980'deki gibi halletmez!'' başlıklı yazısı.

Hep söylüyorum; Rusya-Ukrayna Savaşı'nı çıkaran da, bitmesini engelleyen de ABD'dir. Nitekim "Ukrayna'nın NATO'ya girmesi bizim için güvenlik problemidir" gerekçesiyle saldıran Rusya'yı, bin 350 km ortak sınırı olan Finlandiya'yı ve düşman/savunma diye bir derdi olmayan İsveç'i; 70 yıl sonra NATO üyesi yaparak çıldırtmak istiyor!

Yani Amerika, kendi menfaatleri için Ukrayna'dan sonra bu iki devleti de "yem" olarak kullanıyor.

Öte yandan ABD bu adımıyla Türkiye'yi de; "Kırk katır mı, kırk satır mı" çıkmazına soktu. Türkiye de doğal olarak, "Terör örgütü hamileri, 'güvenlik kurumu' olan NATO'ya giremez" dedi.

Üstelik de Türkiye'nin, "Finlandiya ve İsveç, uluslararası anlaşmalar gereği teröristleri iade eder ve terör örgütlerine destekten vazgeçerlerse NATO'ya üye olabilirler" şeklindeki makul yaklaşımına, "yılanın başı" İsveç, Stockholm caddelerini "Kandil"e çevirerek ve teröristlerin toplantısına ev sahipliği yaparak cevap verdi!

Ne gariptir ki, bu iki devleti en kısa sürede NATO üyesi yaparak Rusya'ya büyük bir darbe vurmak isteyen ABD ve Almanya gibi yandaşları, İsveç ve Finlandiya'ya "Teröristleri desteklemeyin" demek yerine, Türkiye'ye baskı yapmayı tercih etti.

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, "Çavuşoğlu ile görüştüm, İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliğini, 'en sonunda' halledeceğimizden eminim!" diyerek, "İstediğiniz kadar itiraz edin, sonunda mecburen kabul edeceksiniz" mesajı verdi.

Peki, Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Geri adım atmayız" dediğine göre ABD, bu çok önemli(!) meseleyi nasıl halledecek?

YUNANİSTAN'IN ÜYELİĞİNİ BÖYLE HALLETMİŞLERDİ!
Bizim yaştakiler iyi hatırlar, 1980 öncesinde de aynı durum vardı.

ABD, o dönemin "Rusya"sı olan SSCB'nin güçlü tehdidi sebebiyle Yunanistan'ın NATO'ya dönmesini istiyordu. Türkiye ise Ege'yi Yunan gölüne çevirmeye çalışan ve kaçak teröristlere kucak açan Yunanistan'a "Hayır" diyordu.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
“Bu millet ‘Alevi'ye oy vermez!” 11 Ağustos 2022 | 3.539 Okunma İmamoğlu bilerek tatile gitmiş, Kılıçdaroğlu'na mesaj vermiş! 28 Temmuz 2022 | 450 Okunma FETÖ bitmedi, yeni FETÖ'cükler mantar gibi türedi 14 Temmuz 2022 | 1.738 Okunma Meğer hiç duymadığımız bir darbe daha varmış ve son anda önlenmiş… 21 Haziran 2022 | 5.247 Okunma İnönü istemeseydi Menderes ve bakanları idam edilmeyecekti! 27 Mayıs 2022 | 1.316 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar