Parlamentoyu millet seçiyor ama başkaları kullanıyor

Bizim köye henüz asfalt, otobüs gibi şeylerin çok uzak olduğu yıllarda, nadiren şehre inen komşumuz Mazbut Emmi, işi bitince bir lokantaya gitmiş. “Değişik bir şey”yeme niyetindeymiş. Garsonun “Ne...

Bizim köye henüz asfalt, otobüs gibi şeylerin çok uzak olduğu yıllarda, nadiren şehre inen komşumuz Mazbut Emmi, işi bitince bir lokantaya gitmiş.

“Değişik bir şey”yeme niyetindeymiş. Garsonun “Ne verim hacıma” diye başlayıp hızlıca saydığı yemek çeşitlerinden, o güne kadar hiç duymadığı “Menemen”i istemiş.

Merakla beklediği yemek önüne gelince, “Ya bu bizim gafete aşı” diye zıplamış…

***

Son dönemdeki ateşli sistem tartışmaları bana hep bu nostaljiyi hatırlatıyor.

Bu parlamenter sistem meğer ne mükemmel bişeymiş!.. Biz galiba haksızlık etmişiz!..

Ya siz nerede yaşıyorsunuz?..

Bu, gerçekten bu kadar mükemmel bir sistemse bize yaklaşık bir asırdır patinaj çektiren, koynunda bin bir çeşit entrika besleyen şey neydi o zaman?

Parlamentoyu bile kullandılar

“Sistemli” yıllarımızın başına dönersek, zaten ilk 27 yıllık “CHP devleti” döneminde, demokratik bir parlamentodan bahsetmek kadar saçma bir şey olamaz.

1950’den itibaren ise parlamento ne zaman “milletin meclisi” olmaya teşebbüs etse iç ve dış vesayet odakları devreye girmiş ve sistemi hizaya sokmuştur! Daha da olmadı (1960 ve 80’de olduğu gibi) sistemi resetleyerek; zoraki fabrika ayarlarına döndürdü!

Milletin, ülkeyi oylarıyla demokrasiye götürme çabaları her seferinde açık ve ambalajlı darbelerle, muhtıralarla, siyaset müessesesine yargı yoluyla verilen ayarlarla, medya üzerinden gönderilen “Ya bizim olur, ya da kara toprağın” misali mesajlarla bertaraf edildi.

Hatta kendilerine has bu “ucube parlamenter sistem”i muhafaza etmek için parlamentoyu bile vesayet aracı yapacak kadar ileri gittiler.

Nitekim 2007’de, “Çankaya’ya başörtüsü çıkmasın, sistem bizden uzaklaşmasın” diye, uydurdukları bir “367 vesayeti” ile parlamentoyu etkisiz hale getirdiler.

Ancak bu “367 harakirisi”ne büyük bir tepki gösteren halk, ağır yaralı bu parlamentoyu kızağa çekti, cumhurbaşkanını seçme görevini de kendi üzerine aldı.

Durum böyle iken, "Bizim yüz yılda olgunlaştırdığımız bir parlamentomuz var" diyen kişinin aklından zoru olmalı.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Akşener, bir kadına küfreden Türkkan'ı asla cezalandıramaz 09 Kasım 2021 | 790 Okunma Akşener, bir kadına küfreden Türkkan'ı asla cezalandıramaz 08 Kasım 2021 | 3.814 Okunma Şimdi biz hangi "Kılıçdaroğlu"na inanacağız? 05 Kasım 2021 | 960 Okunma 2023'te Türkiye'yi "silahsız bir 15 Temmuz" bekliyor... 26 Ekim 2021 | 3.455 Okunma “Kürt Sorunu” lafını hortlatmak, PKK'ya hayat öpücüğü vermektir 24 Eylül 2021 | 328 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar