Paraleller bonzaiyi de kullanmış

İstanbul Valisi Vasip Şahin, genel yayın yönetmenleriyle bir ‘bilgilendirme kahvaltısı’ yaptı. Samimi bir ortamdı. İstanbul’u ilgilendiren her konuda konuştuk. Tam kırk yıldır yaşadığım...

İstanbul Valisi Vasip Şahin, genel yayın yönetmenleriyle bir ‘bilgilendirme kahvaltısı’ yaptı.

Samimi bir ortamdı. İstanbul’u ilgilendiren her konuda konuştuk.

Tam kırk yıldır yaşadığım İstanbul’da meğer ne kadar da doğru bildiğim yanlışlar varmış...

En çok da gazeteci gibi görünen kumpasçılar yanıltmış.

Bugün gazetesi 2014 yılında, “İstanbul’daki bonzai salgını”nı konu alan bir dizi yayınlamıştı. Okul önlerinde açıkça bonzai satıldığını iddia eden bu fotoğraflı (!) haberler dehşet vericiydi.

“İstanbul’da bonzai satışları patladı. Okul önlerinde kurulan bonzai tezgahlarında tost-simit gibi uyuşturucu satılıyor...”

Her şeyi patlatıyorlar

Gerçi “Spot kredili borç patladı (24 Nisan 2014), Terör patladı (28 Nisan 2014), Enflasyon patladı (8 Mayıs 2014), Yargıya güvensizlik patladı (7 Haziran 2014), Müteahhitler patladı (6 Temmuz 2014), Cinayetler patladı (11 Temmuz 2014), Halkın borcu patladı (15 Temmuz 2014) haberlerinden sonra “Uyuşturucu patladı” haberinin ne kadar inandırıcı olacağı tartışılırdı ama ehemmiyetine binaen dikkat kesilmek gerekiyordu.

Nereden bileyim sadece yöntemi farklı bir kumpas olduğunu ve çocuklarımızı da istismar malzemesi yaptıklarını...

Aslında biraz düşününce onlar için çok verimli (!) bir haber.

“Paralelle uğraşmaktan çocuklarımızı bile uyuşturucu tacirlerinin insafına bıraktılar” ve “Siz dershaneleri kapatırsanız böyle olur” algısı oluşturmakmış bütün amaç.

Böyle olduğunu devletin verileri ortaya koyuyor.

Sayın Vali diyor ki:

İstanbul’daki asayiş kayıtları içerisinde uyuşturucu bağımlılığı ve bundan kaynaklanan suçların oranı yüzde 3’tür.

Biz bunu da küçük görmüyoruz, uyuşturucu bağımlılığını önleme ve bağımlıları rehabilite etme konularında ciddi mücadele veriyoruz.

Bütün okulların önünde farklı biçimlerde tedbirler aldık. Ayrıca 30’dan fazla önemli projeyi destekliyoruz.

Hatta bu mücadele öyle şuurlu yürütülüyor ki, konferans salonlarında öğrencilere, “Uyuşturucu çok zararlı ve tehlikelidir, sakın denemeyin” türü konuşmaların merak uyandırdığını tespit ettik, mücadeleyi daha bilimsel yöntemlere kaydırdık.

Pes doğrusu... Propaganda için her şeyi yaptıklarını gördük ama bonzaiyi de kullanacaklarını hiç düşünmezdik...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Erdoğan, ekonomi seferberliği için neden 18 yıl bekledi? 03 Aralık 2021 | 2.544 Okunma Akşener, bir kadına küfreden Türkkan'ı asla cezalandıramaz 09 Kasım 2021 | 791 Okunma Akşener, bir kadına küfreden Türkkan'ı asla cezalandıramaz 08 Kasım 2021 | 3.816 Okunma Şimdi biz hangi "Kılıçdaroğlu"na inanacağız? 05 Kasım 2021 | 963 Okunma 2023'te Türkiye'yi "silahsız bir 15 Temmuz" bekliyor... 26 Ekim 2021 | 3.459 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar