Kadir gecesi, “kaos gecesi” oldu

Kadir gecelerinde Ayasofya çok farklı olurdu. Padişah, teravih namazını burada eda eder, namazdan sonra meydanda toplanan halka tatlılar dağıtılır, şenlikler yapılırdı.

Sultanların, mübarek gecelerdeki “Ayasofya” tercihini, “Ama ben temelden camiyim” diye biraz tepeden bakan Süleymaniye, sol yanındaki ihtişamdan gözü kamaşan Sultanahmet hep kıskanırdı.

Tarih 3 Şubat 1932. Yine bir “Kadir Gecesi”ydi. Bütün İstanbul; Ayasofya Camii’nde ve önündeki meydanda toplanmıştı.

Fakat o gece Ayasofya’da bir gariplik vardı. Her taraf polis-jandarma müfrezesi kaynıyor, camilerde görmeye hiç alışık olmadıkları tipler ortada telaşlı telaşlı dolaşıyordu. Hele cami balkonlarına dizilmiş fötr şapkalı; puro tüttüren gavur tipleri kimsenin aklı almıyordu.

Camiye girebilenlerin şaşkınlığı daha da artıyordu. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Erdemli siyasetin “beka sorunu” Kılıçdaroğlu… 12 Ocak 2021 | 388 Okunma Çünkü darbeciler, Menderes'in “erken seçim” açıklamasına izin vermedi 06 Ocak 2021 | 1.144 Okunma Kadın istismarı ve ayrımı, CHP'nin genetik problemidir 04 Ocak 2021 | 209 Okunma CHP ile mücadeleye destek vermek, siyaset değil; sorumluluktur 25 Aralık 2020 | 400 Okunma Nerede o “her yeri kaplayan” dindarlar? 23 Aralık 2020 | 1.755 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar