İllerde ‘FETÖ Mağdurları Masası’ kurulmalı

Son günlerde “FETÖ sempatizanlarının mağduriyeti”nden bahsedilmesi milleti tedirgin etti. 15 Temmuz’dan sonra hâlâ bu örgütün yanında duranlar “sempatizan” değil, günü gelince saldırıya...

Son günlerde “FETÖ sempatizanlarının mağduriyeti”nden bahsedilmesi milleti tedirgin etti.

15 Temmuz’dan sonra hâlâ bu örgütün yanında duranlar “sempatizan” değil, günü gelince saldırıya geçecek olan “Uyuyan Güzeller”dir.

Devletin gerçekten “mağduriyet” diye bir endişesi varsa şu iki noktaya yoğunlaşmalıdır.

Birincisi, FETÖ tasfiyesi süreci çok bilinçli ve adil yürütülmeli.

Gidişata bakılırsa toptancı bir anlayışla, onların etkin olduğu dönemde işe giren herkese paralel muamelesi yapılmakta, bazı kurumlarda ise paralel murakıp ve müfettişlerin düzenlediği rapor ve soruşturmalarla masum hatta antiparalel memurlar açığa alınmaktadır.

Gerçek mağdurlar bu tarafta

Böylece masumlar, paralelleştirilerek tasfiye edilirken paraleller meşrulaştırılarak taltif edilmektedir.

İkinci mağduriyet alanı ise sinsi yapılanmaya karşı tehdit oluşturdukları için tasfiye edilen çok daha geniş kesimdir.

Yıllardır orduda ve kamuda en kritik pozisyonda yuvalanan paralel hainler, paralel olmayanları sudan bahanelerle ayıklayarak yerine kendi militanlarını doldurdular.

Direnenlere, akla gelmez iftira ve kumpaslarla dünyayı dar ettiler.

Ne acıdır ki, devleti için kendisini feda eden bu insanlara devlet sahip çıkamadı.

Bu legal görünümlü teröristler hukuku kepazeliğe çevirirken yetkililer, “Yargıya müdahale etmeme” uğruna şikayetlere kayıtsız kaldı.

Bunun sahadaki karşılığı “FETÖ’ye müdahale etmemek”ti.

Oysa, zalime adaletin mazluma zulüm anlamına geldiğini çok iyi biliyorlardı.

***

Bırakın bireyleri nice kurumları da farklı bahanelerle harcadılar.

Paralel ekonominin kısa sürede bu kadar büyümesinin sırrını hiç merak eden oldu mu acaba?

Ekonomik boyutu hiç ele alınmayan 28 Şubat süreci, paralel yapılanmaya engel teşkil eden kişi ve kurumların; asker eliyle tasfiyesidir.

Talimatlı yargı kararları düzeltilmeli

Devletin bu yapıya karşı refleksi ancak 17 Aralık’taki darbe teşebbüsünden sonra gelişebildi ise de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “İnlerine girin, cezalarını verin” uyarılarına rağmen bu refleks icraya etkili yansımadı.

Bu arada, başından bu yana Sayın Erdoğan’ın izinde giden, bütün tehditlere rağmen kıyasıya mücadele eden hükümet üyelerinin ve bürokratların da hakkını teslim edelim.

Ama sadece meydan ve ekranlarda paralel yapıya öfke kusarak (!) durumu idare eden de az değildi.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Mehmetçik Suriye’de çarşafı kaldırınca ortaya neler çıktı neler… 18 Ekim 2019 | 4.153 Okunma Harekât, ABD derin devleti ile paralel yapılar arasındaki gizli savaşı alevlendirdi... 15 Ekim 2019 | 3.103 Okunma Mehmetçik YPG’yi vuruyor, neden CHP’nin içi yanıyor? 10 Ekim 2019 | 2.838 Okunma Anaların ahı; asıl HDP’leşen CHP’yi derinden sarsacak 13 Eylül 2019 | 2.546 Okunma AK Parti’nin görevinin henüz bitmediğini, bütün teşkilat biliyor mu acaba? 27 Ağustos 2019 | 2.734 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar