‘Hayır’ demek, nelere ‘Evet’ demektir?

Yarınki sonuç ister “Evet, ister “Hayır” olsun yeni bir dönem başlatacak. Anayasa paketinin kabul edilmesi durumunda (ki bendenizin “güçlü bir evet” çıkacağı kanaatindeyim) nasıl bir...

Yarınki sonuç ister “Evet, ister “Hayır” olsun yeni bir dönem başlatacak.

Anayasa paketinin kabul edilmesi durumunda (ki bendenizin “güçlü bir evet” çıkacağı kanaatindeyim) nasıl bir süreç başlayacağını biliyoruz.

Gerekli kanun ve mevzuat değişiklikleri yapıldıktan sonra seçilecek cumhurbaşkanı ve parlamento ile yeni sistem yürürlüğe girecek ve vesayetten beslenen mutlu azınlık iyot gibi açığa çıkacak.

Bunlar, kendilerini ülkenin asıl sahibi olarak gören irade işgalcileridir.

Sistemin değişmesine direnmelerinin asıl sebebi budur.

Bunun için, Türkiye’nin DNA’sına uymayan “Eyalet Sistemi”nden bile medet umuyor, her gün yeni bir yalan uydurarak bu düzenin devam etmesi için yırtınıyorlar.

Yarın sandıktan “Hayır” çıksın, vesayet düzeni sürsün istiyorlar...

Yani milletin nişangâhına oturtulan “vesayet canavarı” sandığa gömülemezse, yaralı bırakılan yılan hesabı; bugüne kadarkinden çok daha tehlikeli hale gelecek, milli irade üzerindeki işgalini güçlendirecektir.

Teklife 'Hayır', krize 'Evet'…

Peki bu, Türkiye için ne demektir?

Bir kere “Hayır” sonucu, “siyasi istikrarsızlık” olarak tezahür edecek ise de asıl büyük kriz, bu istikrarsızlığın evrileceği sistem karmaşasıdır.

Zira…

“Hayır” sonucu; mevcut yönetime güvensizlik olarak değerlendirilecek ve “seçim” beklentisi devreye girecektir.

Ayrıca referandumda mevcut yönetime güven yüzde 50’nin altına düşmüşse, bu durum seçimlere de yansıyacak demektir.

Bu ise, mevcut sistemin vahim sonuçlarını bertaraf eden uyum ikliminin de son bulması anlamına gelmektedir.

Allah böyle bir tecrübeyi bize nasip etmesin ama o zaman Türkiye kendisini, “kitapçık faciası”nı mumla aratan bir yönetim krizi içinde bulacaktır.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Akşener, bir kadına küfreden Türkkan'ı asla cezalandıramaz 09 Kasım 2021 | 790 Okunma Akşener, bir kadına küfreden Türkkan'ı asla cezalandıramaz 08 Kasım 2021 | 3.814 Okunma Şimdi biz hangi "Kılıçdaroğlu"na inanacağız? 05 Kasım 2021 | 960 Okunma 2023'te Türkiye'yi "silahsız bir 15 Temmuz" bekliyor... 26 Ekim 2021 | 3.455 Okunma “Kürt Sorunu” lafını hortlatmak, PKK'ya hayat öpücüğü vermektir 24 Eylül 2021 | 328 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar