Haçlı kuşatması yarılmadan Ayasofya açılamazdı…

“AK Parti 18 yıldır iktidardaydı, Ayasofya’yı neden şimdi açtı” diye sorup, bundan da “siyasi yatırım” algısı üretenler, ya Türkiye’nin geçtiği süreçleri...

“AK Parti 18 yıldır iktidardaydı, Ayasofya’yı neden şimdi açtı” diye sorup, bundan da “siyasi yatırım” algısı üretenler, ya Türkiye’nin geçtiği süreçleri görmüyor, ya da Ayasofya’yı açmanın ne demek olduğunu bilmiyor.

İlk işi ezan yasağını kaldırmak olan Menderes’in, Ayasofya’nın mahzunluğuna da son vermek istemediğini mi sanıyorsunuz?

Veya sonra gelenlerin bu onuru yaşamayı istemediğini nasıl düşünebilirsiniz?

Hatta Özal, “Nasıl açabiliriz” diye araştırma yaptırmış ve kapatıldığı gibi; Bakanlar Kurulu kararı ile açılması kararlaştırılmıştı. Ama olmadı.

Erdoğan ise 1994 yılında İBB koltuğuna oturduğu günlerde verdiği, “İstanbul’da neler yapılmalı” konulu mülakatta, “Müslümanlar tekrar Ayasofya Camii ile buluşmalı” demiş bu hedefinden de hiç vazgeçmemişti. Ama başbakanlık günlerinde gelen taleplere “Zamanı var” diye cevap vermişti.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Babacan “masanın ortası”ndan “çatının ortası”na mı zıplıyor? 18 Mayıs 2021 | 1.099 Okunma Arap ülkelerindeki işgal bitmeden Filistin'deki zulüm bitmez 10 Mayıs 2021 | 252 Okunma Koronavirüsü “Yeni Tapınakçılar” mı yönetiyor? 04 Mayıs 2021 | 3.501 Okunma “İrtica”yı kim çıkardı, kimlere karşı kullanıldı? 01 Nisan 2021 | 364 Okunma “Andımız” kimin andı? 20 Mart 2021 | 2.414 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar