Ortadoğulaşmanın Sonucu...

“Türkiye mesafe ve kuşkuyla bakılan bir ülke artık!” Erivan ve Çanakkale’den gelen 24 Nisan törenleri görüntülerine, bir Batılı diplomatın yaptığı yorum bu.“2015 Türkiyesi’nin...

“Türkiye mesafe ve kuşkuyla bakılan bir ülke artık!” Erivan ve Çanakkale’den gelen 24 Nisan törenleri görüntülerine, bir Batılı diplomatın yaptığı yorum bu.
“2015 Türkiyesi’nin imajını, AKP’nin ilk yıllarıyla karşılaştıracak olursak arada muazzam fark var. AKP’nin ilk yıllarında Türkiye bir istikrar unsuru olarak değerlendiriliyordu. Bölgesinde modern bir İslam ülkesi şeklinde görülüyordu. Bu konumunu ülke ne ki - Ermeni sorunundan bağımsız olarak- son yıllarda yitirdi. Suriye’de iç savaşın içine çekilen, Mısır’da Müslüman Kardeşler’le saf tutan Türkiye, Ortadoğu’nun göbeğine savruldu. Savrulma, Ankara’yı yalnızlaştırdı ve zayıflattı. Türkiye bu kertede zayıf düşmese, Putin ve Hollande bizzat Erivan’da olmayabilirdi!”
Hollande ve Putin’in Erivan’daki varlığı, Türkiye’nin son dönemdeki “zafiyet”iyle bire bir ilgili başka deyişle.
“Hasta adam” olarak nitelendirildiği Osmanlı’nın son döneminde olduğu gibi tıpkı.
Bugün önümüze açılan “Ermeni dosyası”nın başlangıcını oluşturan bir “Doğu sorunu” vardı o zaman da.
Osmanlı’ya müdahale edebilmek için Hıristiyan azınlıkları kullanan Avrupa güçleri, Demokles’in kılıcı gibi hep bunu sallıyorlardı.
Bu yüzden birbirleriyle kâh rekabete giren, kâh ittifak eden Batılı güçlerden Fransa, Vatikan’ın takdirini almak için Katoliklerin himayesini istiyor; Osmanlı’ya “hasta adam” teşhisini koyan Çarlık Rusyası ise kendisini doğrudan Ortodoksların korunmasından sorumlu hissediyordu.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Dünyanın en tehlikeli adamı 25 Haziran 2020 | 378 Okunma Karantinadan çıkamadım... 21 Haziran 2020 | 83 Okunma Koronayla dans 18 Haziran 2020 | 187 Okunma Hortlayan sömürgecilik tarihinin hayaleti 14 Haziran 2020 | 58 Okunma Floyd beyaz atlarıyla gitti 11 Haziran 2020 | 94 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar