İran’la kartlar yeniden açılırken

İranlı bir dost kısa bir “çizgi film” yollamış… İran Dışişleri Bakanı Cevat Zarif’in uçağı Tahran Havaalanı’na inerken fonda oyun havası çalıyor....

İranlı bir dost kısa bir “çizgi film” yollamış… 
İran Dışişleri Bakanı Cevat Zarif’in uçağı Tahran Havaalanı’na inerken fonda oyun havası çalıyor. Uçağın kanatları derhal kuş gibi çırpmaya başlıyor ve gövdesi de oyun havasına tempo tutarak göbek atıyor! 
“İran’ın dünyaya tekrardan dönüşü” anlamına gelen nükleer anlaşmanın yarattığı sevinç tablosunu bundan iyi özetleyen bir görüntü olamaz. 
Salı gecesi izledik. İftarın ardından Tahran caddeleri “futbol şampiyonası” kutlamalarını andıran kalabalıklarla doldu. 
Nüfusun yarısının 30 yaş altında olduğu ülkede sokaklar korna çalan, tezahürat yapan gençlerle müthiş bir şenlik yaşadı. 
Beklenti çıtası belli ki çok yüksek. 
Yaptırımların sona ermesi ile ülkeye olukla yatırımın akacağı, çok zengin istihdam fırsatlarının ortaya çıkacağı düşünülüyor. İran’ın “dünya gücü” olarak uluslararası arenada hak ettiği yere sahip çıkacağı umuluyor. 
Bu arada “Büyük şeytan ABD” ve Batı karşıtlığı tümüyle geçmişe gömülmüş; 35 yıl öncesinin İran devrimi sonrasında doğan gençler arasında “antiemperyalizm söylemleri” geçerliliğini yitirmiş. 
Manzara bu. 
Bu manzaraya bakarken insan doğu komşumuzda gerçekten de yepyeni bir dünyanın kurulmakta olduğunu somut biçimde görüyor.

Davutoğlu’nun ‘düş kırıklığı’ 
Komşuda bu yeniden diriliş bayramı sürerken Ankara’daki hava ne? 
Başbakan Davutoğlu “nükleer barışı”, neredeyse dişleri arasından çıkan bir “memnuniyet verici” ifadesiyle tanımlıyor ve bermutad herkese “hayırlı olmasını” diliyor. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Dünyanın en tehlikeli adamı 25 Haziran 2020 | 378 Okunma Karantinadan çıkamadım... 21 Haziran 2020 | 83 Okunma Koronayla dans 18 Haziran 2020 | 187 Okunma Hortlayan sömürgecilik tarihinin hayaleti 14 Haziran 2020 | 58 Okunma Floyd beyaz atlarıyla gitti 11 Haziran 2020 | 94 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar