İslam, insanlığa merhameti emreder

Hz Peygamber (s.a.v.), "Ben güzel ahlakı tamamlamak için gönderildim" buyuruyor. İnsanın vicdanında var olan ama örselenmiş güzel ahlakı tamamlamak için. Demek ki, eksikler var. Bugün o eksikler daha da belirgin...

Yeniden bir temizlenme, arınma dönemi yaşamalıyız. Yüreklerimizi, saflarımızı sıklaştırmalıyız. Birbirimizi sevmeliyiz. İnsanlığın onurunu korumak için tek akıl, tek vicdan, tek ses ve tek yürek olmalıyız.
Ellerindeki kutsalları değiştirenlere, gönüllerinden "sevmek, merhamet etmek ve insan olmak" kavramlarını çıkarmış olanlara, görmeyenlere veya bu kutsalları göremeyenlere denecek fazla bir şey yok maalesef.
Mazlumun, mağdurun, çocuğun dini ve ırkı sorgulanmaz ve sorulmaz. Onun yanında olunur, karşısında olunmaz. Kanı dökülmez, kanı dindirilir. Gözü yaşartılmaz, gözyaşı dindirilir. Hiçbir kutsal, çocuk öldür, diyemez. Medeni dünya bundan ne kadar uzakta!
Bir harbin sonunda vurulmuş bir çocuk gördü. Kimin vurduğu belli değildi. Çocuk kimdi, belli değildi. O gün, bütün bir gün Hz. Peygamber (s.a.v.) mübarek ellerini göğe çevirdi ve Ya Rabbi, ben bu çocuktan dolayı sana yöneliyorum. Muhammed'in bundan haberi yoktu. Muhammed bundan razı değildir. Muhammed bu günahtan habersizdir.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bu da geçer ya Hû! 03 Nisan 2020 | 218 Okunma Biz Müslümanlar düzelmeliyiz 27 Mart 2020 | 165 Okunma Allah kulları uyarıyor 20 Mart 2020 | 1.174 Okunma Ahiret öncesi son çıkış 13 Mart 2020 | 135 Okunma Veda Hutbesi insanlığın onur hitabesi 06 Mart 2020 | 168 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar