İmanı yenilemek

İman tazelenir mi? Yenilenir mi? "Evet"se nasıl olur bu? İman eskiyor mu ki tazelensin? Yığınla soru aklımıza gelebilir. İman eskimiyor aslında, iman ehli eskiyor, yıpranıyor. Düzeltilmesi gereken din değil, dindarlardır. ...

İman tazelenir mi?
Yenilenir mi? "Evet"se nasıl olur bu? İman eskiyor mu ki tazelensin? Yığınla soru aklımıza gelebilir. İman eskimiyor aslında, iman ehli eskiyor, yıpranıyor. Düzeltilmesi gereken din değil, dindarlardır.
Vahiy, yani din değişmediğine, değişmeyeceğine, tazelenmeyeceğine göre mümin kendini tazelemelidir.
Hayatını, yaptıklarını gözden geçirmek zorundadır. Bu nedenle de "Gelin dinimizi tazeleyelim" denmedi. "Gelin imanımızı tazeleyelim" dendi.
Şimdi saadet asrında bu cümlenin nasıl algılandığına bakalım.
Peygamberimizin dostlarından Abdullah bin Ravaha, sahabeden birini görünce, "Gel de bir saat Rabb'imize imanımızı tazeleyelim" derdi. Bir gün bu cümleye muhatap olan bir sahabi sinirlendi ve Efendimize şikâyet etti: "Ey Allah'ın Peygamberi, Abdullah insanları senin dininden uzaklaştırıyor. Sadece bir saatlik imana davet ediyor?" Efendimiz gülümseyerek şöyle cevapladı:
"Allah, ibn Ravaha'dan razı...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kadına el kaldırmak acizliktir 17 Eylül 2021 | 119 Okunma İmanı yenilemek 10 Eylül 2021 | 486 Okunma Gençlerle dertleşelim... 03 Eylül 2021 | 48 Okunma Cebrail’in getirdiği İslam 27 Ağustos 2021 | 105 Okunma Perde kalkıp gerçek ortaya çıktığı zaman... 20 Ağustos 2021 | 125 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar