Bir fasık haber getirirse

Bugün haber ve haberciliği biraz konuşalım; medya habercileri ve sokak habercilerini ayırmak lazım. Yalancı ve dedikoducular her zaman toplumda tahribat açısından çok daha etkili olmuşlardır. Doğrular, doğru...

Bugün haber ve haberciliği biraz konuşalım; medya habercileri ve sokak habercilerini ayırmak lazım.
Yalancı ve dedikoducular her zaman toplumda tahribat açısından çok daha etkili olmuşlardır. Doğrular, doğru oldukları için kendilerini ispata çalışmazlar.
Daha sessiz ve sakindirler. Her tarafa girip çıkmazlar. Münafıklıktan haz almazlar, beceremezler de. Çünkü müstakim olmak böyle bir şeydir.
Tevekkülleri Allah'a dır. Aslında bu özellik müminlerin özelliğidir.
Suskundurlar. Emanete ihanet etmez. İçten pazarlık yapmazlar.
Yalancılar ise her gün yeni bir tezgâhın peşindedirler. Sürekli arayıştadırlar. Kimi, nasıl, nerede, nereden vurabilirimin hesabını yaparlar. Münafıkların başlıca özelliği sinsice ve gizlice yürümektir. Sureti haktan görünürler.
Münafık nifak ve nefek eş kelimelerdir.
'Nefek' Arapçada 'tünel' anlamına gelir.
Kelime münafıkların karakterini yansıtır.
Tünel gibi, alttan, yer altından kuyu kazana münafık denir.
Kur'an-ı Kerim bu sinsi karaktere karşı bizi uyarıyor. Şöyle buyuruyor:
'Ey iman edenler! Eğer bir fasık size bir haber getirirse onun doğruluğunu araştırın. Yoksa bilmeden bir topluluğa kötülük edersiniz. Sonra yaptığınıza pişman olursunuz.' (Hucurat, 6) Haberden önce haberi getireni - tanıyın.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bu akşam Mevlid Kandili 08 Kasım 2019 | 75 Okunma Medine’de zor cuma! 01 Kasım 2019 | 91 Okunma İslam’a kayıtsız insanlar 25 Ekim 2019 | 37 Okunma Sevgisiz insanlar 18 Ekim 2019 | 46 Okunma Bizi rahatlat ey Bilal 11 Ekim 2019 | 120 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar