Suriye, İran politikasının payandası olurken...

Suriye iç savaşı son düzlüğe girmiş görünüyor. Elbette bazı sorunlu cepler var. Zaman zaman düşük düzeyde çatışmalar yaşanıyor. Ancak askeri manada söz konusu...

Suriye iç savaşı son düzlüğe girmiş görünüyor. Elbette bazı sorunlu cepler var. Zaman zaman düşük düzeyde çatışmalar yaşanıyor. Ancak askeri manada söz konusu çatışmaların Suriye’nin geleceğini stratejik ölçekte etkilemesi zor görünüyor.   

Çatışmaların hız kesmesinin ardından, Suriye’nin “siyasi mimarisine” dair bitmez tükenmez toplantılara, tartışmalara, açıklamalara ve temennilere tanıklık edeceğiz. Bu tablonun nedeni, tanıklık ettiğimiz bir iç savaşın “kaos ve travmaları” değil. Ya da insanlık trajedilerinin kanıksanması ve dikkatleri dağıtacak bölgesel hadiselerin bolluğu da değil. Asıl mesele, gelinen aşamada Suriye iç savaşının, geri plana düşerek, “tali” hale gelmesidir.

Bugün Suriye, iç savaşa bulaşmış tüm taraflar için farklı anlamlar taşıyor. Hızla yeni ve farklı politik hedeflerin parçası haline geliyor. Tıpkı pozisyonu değişen, siyasi hedeflerinde Suriye’yi özne olmaktan çıkaran ABD örneğinde olduğu gibi.

YAZININ DEVAMI
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kırk yıl sonra, yine Suriye, yine PKK... 15 Şubat 2019 | 3.573 Okunma TSK’nın on buçuk ‘savaşı’ 12 Şubat 2019 | 4 Okunma Pakistan’dan Lübnan’a ‘domino taşları’ devrilirken… 08 Şubat 2019 | 243 Okunma ABD-Rusya füze anlaşmasının karakteri değişirken… 05 Şubat 2019 | 275 Okunma Trump ve istihbarat dünyası: Patolojik bir ilişki mi? 01 Şubat 2019 | 315 Okunma
TÜM YAZILARI