ABD-İran gerilimi ve istihbarat örgütlerinin hazırlık ateşi

ABD Başkanı Trump İngiltere’de katıldığı bir televizyon programında İran’la ilgili önemli açıklamalarda bulundu...

Trump, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile konuşmaya hazır olduğunu, ancak İran’a karşı her zaman askeri bir adım atılması olasılığının bulunduğunu da belirtti. Bu açıklamanın bir anlamda İran üzerinde kurulan baskının istenen sonuçları doğurup doğurmadığını anlama isteğinden kaynaklandığı söylenebilir.

ABD İran’a, 2015’te imzalanan nükleer anlaşmadan çekildiğini açıkladığı 8 Mayıs 2018 tarihinden beri artan yoğunlukta yaptırım uyguluyor. Bu süreçte ABD’nin kullandığı yöntemler ve İran’ın cevapları farklı cephelerde, farklı araçlarla sürüyor. ABD ve müttefiklerinin gerek ekonomik gerekse askeri güç bakımında oldukça üstün oldukları bir gerçek. Dahası, İran’a gözdağı vermek isteyen ABD, bölgeye yeni askeri güç yığmaya devam ederken, bir yandan da kontrollü biçimde operasyon ihtimalini güçlendiren “kontrollü” haberler yayıyor. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Çin ve Doğu Türkistan Müslümanlarının ‘aşırıcılıktan vazgeçirilmeleri’ 21 Haziran 2019 | 206 Okunma İstihbarat ve güven 18 Haziran 2019 | 1.442 Okunma İmralı’nın ‘yöntemi’ önceleyen tavsiyelerine dair 11 Haziran 2019 | 1.796 Okunma ABD-İran gerilimi ve istihbarat örgütlerinin hazırlık ateşi 07 Haziran 2019 | 1.377 Okunma Soğuk Savaş’ın ruhu Doğu Akdeniz’e geri dönerken… 04 Haziran 2019 | 1.488 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar