Türkiye'nin NATO üyeliği ile ilgili tartışmalar sona erdi

Türkiye ve ABD, Türkiye'nin güvenlik endişelerinin giderilmesi için 7 Ağustos'ta bir 'güvenli bölge' uzlaşması yaptı. Ancak hattın boyu ve derinliği bir türlü netleşmiyordu.

Türkiye Suriye'nin kuzeydoğusunun terörden temizlenmesini istiyor, buradaki bölgenin Suriyeli sığınmacıların da yerleştirileceği bir alan olmasını talep ediyor, ancak ABD'den gelen mesajlar 'ipe un serme' eğilimi ihtiva ediyordu.

Barış Pınarı Harekatı tam olarak "Hey, ciddi olduğumuzu anlaman için daha ne yapmamız gerekiyor?" sesini yükseltmenin bir yoluydu.

Türkiye harekat yoluyla, ABD'yi güvenli bölge konusundaki sözünü, Türkiye'nin taleplerini es geçmeden yerine getirmeye zorlamış oldu.

Harekatın sekizinci gününde ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki Türk heyeti ile ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence'in başkanlığındaki ABD heyeti, Suriye'nin kuzeydoğusuna yönelik operasyonun durumuna ilişkin bir mutabakata vardı.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İklim değişik Akdeniz olur, gülümse 14 Kasım 2019 | 182 Okunma "Bırakalım ölsünler, bırakalım sürünsünler" 08 Kasım 2019 | 2.324 Okunma Herkes önce kendi ülkesine öfkelenirse dünya daha iyi bir yer olur 28 Ekim 2019 | 22 Okunma Zekeriya Altunok'un yürek yakan hikayesi 27 Ekim 2019 | 4.721 Okunma Harekattan sonra: Değişen dengeler, potansiyel riskler 19 Ekim 2019 | 4.222 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar