Türkiye'nin NATO üyeliği ile ilgili tartışmalar sona erdi

Türkiye ve ABD, Türkiye'nin güvenlik endişelerinin giderilmesi için 7 Ağustos'ta bir 'güvenli bölge' uzlaşması yaptı. Ancak hattın boyu ve derinliği bir türlü netleşmiyordu.

Türkiye Suriye'nin kuzeydoğusunun terörden temizlenmesini istiyor, buradaki bölgenin Suriyeli sığınmacıların da yerleştirileceği bir alan olmasını talep ediyor, ancak ABD'den gelen mesajlar 'ipe un serme' eğilimi ihtiva ediyordu.

Barış Pınarı Harekatı tam olarak "Hey, ciddi olduğumuzu anlaman için daha ne yapmamız gerekiyor?" sesini yükseltmenin bir yoluydu.

Türkiye harekat yoluyla, ABD'yi güvenli bölge konusundaki sözünü, Türkiye'nin taleplerini es geçmeden yerine getirmeye zorlamış oldu.

Harekatın sekizinci gününde ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki Türk heyeti ile ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence'in başkanlığındaki ABD heyeti, Suriye'nin kuzeydoğusuna yönelik operasyonun durumuna ilişkin bir mutabakata vardı.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Faili bulamadık mağduru gözaltına alalım 19 Eylül 2020 | 722 Okunma Savunma hak arama özgürlüğünün aracıdır ve herkesi ilgilendirir! 16 Eylül 2020 | 358 Okunma Erol Mütercimler neden 'İmam Hatip'lilere hakaret etti? 13 Eylül 2020 | 1.566 Okunma Şeytanın Uşşakisi 07 Eylül 2020 | 4.528 Okunma Cennetteki hayvanlar 06 Eylül 2020 | 720 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar