Tebrikler, "Kutsalımla boğarım ülkesi" oldunuz, duygularınızı alalım?

Habertürk Gazetesi Yazarı Nihal Bengisu Karaca'nın bugünkü (19.01.2022) ''Tebrikler, "Kutsalımla boğarım ülkesi" oldunuz, duygularınızı alalım?'' başlıklı yazısı.

Her gün bir ünlü sosyal medyada TT oluyor artık. Elbette beğenildiği için değil, linç edilmek için.

Dünün nasibinde sofrada Sezen Aksu vardı. Hz. Adem’e ve Havva annemize hakaret ettiği gerekçesiyle linç edildi. Aynı gerekçeyle hakkında suç duyurusu da yapıldı.

Sadece iki ay önce aynı sofrada, bu kez başka bir mahalle tarafından didiklenen biri vardı.

Orhan Pamuk, Veba Geceleri romanı nedeniyle, bu kez “Vay Atatürk’e hakaret var’ diyenler tarafından linç edildi. Yetmedi, adli makamlara şikayet edildi. Mahkeme takipsizlik kararı verince yeniden coşuldu ve Orhan Pamuk aynı gerekçe ile iki kez soruşturma konusu oldu.

Yaslandıkları kutsallar farklı da olsa, her iki kesim de muhataplarını kendi kutsalları karşısında diz çöktürmek istiyordu ve birbirlerinden hiçbir farkları yoktu.

Ülkemizin her köşesinden bir kutsal fışkırıyor anlayacağınız. Bu kadar kutsal arasında, onlara değmeden, dokunmadan, incitmeden yaşamaya çalışmak ise iğne deliğinden deve geçirmek kadar zor olabiliyor.

Sezen Aksu’nun şarkısına dönelim. Çünkü izler henüz taze.

Sezen’in "Şahane bir şey Yaşamak" adlı şarkısında “Selam söyleyin o cahil Havva ve Adem'e” diye bir mısra varmış.

Şarkının mantığı ile bu mısra arasında nasıl bir bağlantı var bilemedim.

Ama bu mısradan ne kadar hakaret çıkar, emin değilim.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kaftancıoğlu başarılı olmasaydı böyle bir yargılama olur muydu? 15 Mayıs 2022 | 311 Okunma Kontrolsüz göçün yarattığı tepki artık basit bir hezeyan değil 11 Mayıs 2022 | 381 Okunma Kavala kararı: Avrupa'ya meydan okuma, sivil topluma ayar 27 Nisan 2022 | 153 Okunma Kılıçdaroğlu'nun elektriği 26 Nisan 2022 | 624 Okunma "Babil Balığı" ve altılı masanın ayakları 19 Nisan 2022 | 324 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar