Söz konusu gıda ise görüntü teferruattır

İstanbul'un 50, Ankara'nın 7 meydanında kurulan "tanzim satış" araçlarına teveccüh yüksek...

İstanbul’un 50, Ankara’nın 7 meydanında kurulan “tanzim satış” araçlarına teveccüh yüksek. Araçların önlerinde oluşan kuyruklar ise muhalefetin eleştirilerine maruz kalıyor. “Bu çağda ne tanzimi?” diyen solcular bile görüyoruz. İlginç. Dar gelirli olmanın çağa mahsus bir şey olmadığını, meyve sebze gibi hayati gıda maddelerinin fiyatının vahşi kapitalizmin keyfine bırakılamayacağını, devletin hiç değilse kriz dönemlerini regule edecek araçlara sahip olması gereken bir aygıt olduğunu en iyi solun bilmesi gerekir.

Araç önündeki kuyruklar elbette iyi bir görüntü vermiyor, biraz daha ucuza gıda almak isteyenlerin bu kadar uzun sıralar oluşturması iç burkucu. Ama 50 gramlık maydanoz demetinin 3 lira, patlıcanın 20, kabağın 15 lira olduğu bir yerde insanların biraz nefes almasını sağlamak için atılmış her adım makbuldür, görüntü de teferruattır. Tanzim satışları devletin serbest piyasa asalaklarına müdahale ederek fiyatları normal seyrine çekme çabası olarak gayet meşru bir tanzim adı üzerinde nizam verme aracıdır.

TANZİMİN NİZAM VERDİĞİ

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Devleti eleştiriye kapatmak devletin yanında olmak mıdır? 27 Kasım 2021 | 214 Okunma Kulüp dizisi neden bu kadar çok sevildi? 22 Kasım 2021 | 202 Okunma Kılıçdaroğlu'nun güveni 21 Kasım 2021 | 441 Okunma Kılıçdaroğlu tabanının çok ilerisinde 17 Kasım 2021 | 2.142 Okunma Merkez Bankası Başkanı'nın asli görevi cari açıkla mücadele mi? 13 Kasım 2021 | 192 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar