İyi ticaret mi, haksız avantaj temini mi?

Sermaye ırkçısı değilim, Katar’a yönelik tepkilerin hiç değilse bir kısmının arkasında klasik ‘zengin Arap’ nefretinin yattığının farkındayım. Ama el insaf, bu kadar torpil İtalyan’a yapılsa, o da sorun olur, sorgulanır.

Anlıyorum, Katar, Türkiye’nin sorun yaşamadığı tek zengin körfez ülkesi.

Anlıyorum, Katar ve Türkiye’nin dış politika yaklaşımları genellikle paralel. Sözgelimi her ikisi de Mısır’da Sisi tarafından gerçekleştirilen darbeyi kınamıştı. Her ikisi de Mısır’ın, Suudi Arabistan’ın, BAE’nin terör örgütü olarak görmekte ısrarcı olduğu İhvan-ı Müslimin’i kendi sosyolojik tabanı olan normal bir siyasi hareket olarak görüyorlardı. Ki doğrusu da buydu.

Anlıyorum. Her iki ülke de, Sünni karakterlerine rağmen İran’la sağlıklı ilişkiler kurmayı savunmaları itibariyle bölgede bulunan devletlerin yeminli Şia düşmanlıklarından ayrışıyor. Her iki ülke de ‘İran’ı denize dökelim’ anlayışını savunmuyor. Her iki ülke de İran’a ontolojik olarak karşı değiller, yanlış politika yürüttüğünde ‘o politikaya’ karşı durma gibi bir siyaseti tercih ediyorlar.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Trumpizm Trump'tan daha uzun yaşayabilir 09 Ocak 2021 | 345 Okunma Deva Partisi'nin radikal sekülerizm ile imtihanı 31 Aralık 2020 | 31 Okunma AİHM'in kararı 28 Aralık 2020 | 1.251 Okunma Kalabalıkların inandığı gibi inanmıyorsan: Öl 24 Aralık 2020 | 1.020 Okunma CAATSA: Battı ama kanatmadı 18 Aralık 2020 | 265 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar