Game of 'drones'

Önce, İran'ı haritadan silmek istediğine dair kuvvetli masajlar veren Trump'ın ulusal güvenlik danışmanı görevden alındı.

Washington Post'un Bolton'a yakın bir kişiye dayandırdığı habere göre, Bolton'ın ayrılışındaki temel neden Trump'ın İran'a uygulanan yaptırımları yumuşatmak istemesi üzerine yaşanan anlaşmazlık oldu. Bazıları ise bardağı taşıranın Trump'ın Afganistan'daki savaşı bitirmek için Taliban temsilcileriyle Camp David'de müzakereye oturma planına Bolton'ın sert bir şekilde karşı koyması ve bununla da yetinmeyip bu gizli planı basına sızdırması olduğunu iddia ediyor. Her hâlükârda Bolton dendiğinde akla ilk gelen İran konusunda şahin fikirleri olduğu ve en azından İran'da rejim değişikliği dayatmasını sahiplendiği oluyor. Nitekim görevden alınması İran tarafından olumlu karşılanmış ve "Beyaz Saray artık İran'ı anlama konusunda daha az engelle karşılaşacak" açıklaması yapmıştı.

Bu gelişmenin üzerinden sadece birkaç gün sonra Suudi Aramco'ya ait iki büyük petrol tesisi Yemen'deki Şii Husi milisler tarafından üstlenilen bir saldırıya maruz kaldı.

İran Cumhurbaşkanı Ruhani, "Yemenlilerin kendilerine yönelik saldırılar karşısında kendilerini savunma hakkı vardır. Bu saldırılar Yemen'de yıllardır devam eden saldırılara verilen karşılıktır" dedi. Ben yapmadım ama yapanın eline sağlık anlamına da gelebilecek bu açıklamadan sonra Pompeo saldırıdan İran'ı sorumlu tuttu. Tahran iddiaları reddetti.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Savunma hak arama özgürlüğünün aracıdır ve herkesi ilgilendirir! 16 Eylül 2020 | 358 Okunma Erol Mütercimler neden 'İmam Hatip'lilere hakaret etti? 13 Eylül 2020 | 1.558 Okunma Şeytanın Uşşakisi 07 Eylül 2020 | 4.526 Okunma Cennetteki hayvanlar 06 Eylül 2020 | 719 Okunma İlk kez AK Partili bir bakan böyle bir cümle kuruyor 31 Ağustos 2020 | 4.534 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar