Game of 'drones'

Önce, İran'ı haritadan silmek istediğine dair kuvvetli masajlar veren Trump'ın ulusal güvenlik danışmanı görevden alındı.

Washington Post'un Bolton'a yakın bir kişiye dayandırdığı habere göre, Bolton'ın ayrılışındaki temel neden Trump'ın İran'a uygulanan yaptırımları yumuşatmak istemesi üzerine yaşanan anlaşmazlık oldu. Bazıları ise bardağı taşıranın Trump'ın Afganistan'daki savaşı bitirmek için Taliban temsilcileriyle Camp David'de müzakereye oturma planına Bolton'ın sert bir şekilde karşı koyması ve bununla da yetinmeyip bu gizli planı basına sızdırması olduğunu iddia ediyor. Her hâlükârda Bolton dendiğinde akla ilk gelen İran konusunda şahin fikirleri olduğu ve en azından İran'da rejim değişikliği dayatmasını sahiplendiği oluyor. Nitekim görevden alınması İran tarafından olumlu karşılanmış ve "Beyaz Saray artık İran'ı anlama konusunda daha az engelle karşılaşacak" açıklaması yapmıştı.

Bu gelişmenin üzerinden sadece birkaç gün sonra Suudi Aramco'ya ait iki büyük petrol tesisi Yemen'deki Şii Husi milisler tarafından üstlenilen bir saldırıya maruz kaldı.

İran Cumhurbaşkanı Ruhani, "Yemenlilerin kendilerine yönelik saldırılar karşısında kendilerini savunma hakkı vardır. Bu saldırılar Yemen'de yıllardır devam eden saldırılara verilen karşılıktır" dedi. Ben yapmadım ama yapanın eline sağlık anlamına da gelebilecek bu açıklamadan sonra Pompeo saldırıdan İran'ı sorumlu tuttu. Tahran iddiaları reddetti.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Harekattan sonra: Değişen dengeler, potansiyel riskler 19 Ekim 2019 | 4.215 Okunma Türkiye'nin NATO üyeliği ile ilgili tartışmalar sona erdi 18 Ekim 2019 | 3.466 Okunma Barış Pınarı'ndan barış akacak mı? 11 Ekim 2019 | 4.352 Okunma Vail'i ölüme sürükleyen şartlar hem teşhis hem teşhir edilmeli 07 Ekim 2019 | 235 Okunma Demokrasinin imkanları faşizm taraftarlarının aparatı mı oldu? 30 Eylül 2019 | 256 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar