"Derin devlet" yokmuş, dağılalım

İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yeniden görülen Ergenekon davasında, bu kez tüm sanıklar "silahlı örgüt kurmak, yönetmek, üyelik, yardım ve yataklık" suçlarından beraat etti.

Mahkeme, “Ergenekon yoktur” demiyordu, sunulan delillerin örgütün tespit edilmesine yetecek güçte olmadığı ileri sürülüyordu. Söz konusu olan bir “vardır” ya da “yoktur” hükmü mevcut değildi. Örgütün tespit edilemediği vurgulanıyordu. 

Birçok kişi tespit edilemeyen bir terör örgütüne üye olmakla suçlandığı için zarar gördü. Aileler mahvoldu, insanlar intihar etti. Bunun sorumlusu da bu davaları çarpıtan FETÖ’dür. Ancak koskoca bir toplumun bu davaların bir şeyi çözeceği umuduna kapılması sadece FETÖ’nün olağanüstü kandırma marifetiyle açıklanamaz. Böyle olması için bu ülkenin ve devletin tarihinde “derin devlet” gibi bir tecrübe olmaması gerekir. Ancak biliyoruz ki, var. Sadece tek bir yılın, 1993 yılının çetelesine şöyle bir bakmak bile olduğunu görmeye yeter. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
BİSAV'a kayyum kararı ve "Ama bakın yasa var" açıklamasının tuhaflığı 24 Ocak 2020 | 3.771 Okunma Netflix'in 'Mesih'i biraz değişik ama 'Darunnedve' her zaman aynı 18 Ocak 2020 | 2.965 Okunma Asitle amaçlanan kadını 'medeni' olarak öldürmektir 13 Ocak 2020 | 3.233 Okunma Süleymani suikastı: Yılanla dans eden önünde sonunda sokulur 08 Ocak 2020 | 4.665 Okunma Kemalizmden peri masalı yaratarak mı toplumsal konsensus oluşturacaksınız? 06 Ocak 2020 | 3.291 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar 1 yorum