"Çünkü çaldılar…" nasıl bir argüman?

Tekrarlanacak İstanbul seçimlerini ve YSK'nın iptal kararını meşrulaştırmak isteyen iktidar bloğu, sürekli tekrarlanan bir slogandan destek alıyor: "Çünkü çaldılar..." Enteresan değil mi?

Bir tarafta, “Her şey çok güzel olacak” gibi, ortaya söylenmiş ve muhalefetin kendi taraftarındaki hayal kırıklığını azaltmayı, demokrasiye duyulan güveni tamir etmeyi amaçlayan, kimseyi hedef almayan, siyasi olmakla beraber olabildiğince apolitik, geleceğe dair iyi bir şeyler söylemeyi hedefleyen slogan var. Ama şiddetle karşı çıkılıyor adeta şeytanlaştırılıyor.

Diğer tarafta “Çünkü çaldılar” diyen, karşıtını hırsızlıkla, oy çalma gibi ciddi bir suçla itham edenama bunu yaparken hukuki delilini göstermeyen bir slogan var. Ama ısrarla kabul görmesi bekleniyor.

“Çünkü çaldılar” sadece bir grup sosyal medya trolünün buluşu olsaydı, “Trolün ağzı torba değil ki büzesin” deyip geçmeniz mümkün olabilirdi. Ama değil. Zira bizzat yüksek profilli siyasetçilerin ağzında bu ifade.  Hatta şu cümle sarfedildi: "Neresinden bakarsanız bakın oy hırsızlığı açık ve seçik bir şekilde yapıldı. Bu hırsızlık YSK’da görüldü ve iptal edildi."

Oysa bilindiği gibi YSK usulsüzlük, oy hırsızlığı gibi itirazlar nedeniyle iptal kararı vermiş değil. Ne kadar tartışmalı olsa da, sandık kurullarının yasalara uygun oluşturulmaması kararın gerekçesiydi.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Felaket tellallarını akim bırakmak için 19 Mayıs 2019 | 62 Okunma "Çünkü çaldılar…" nasıl bir argüman? 17 Mayıs 2019 | 17.596 Okunma 367 13 Mayıs 2019 | 8.226 Okunma AK Parti neye güveniyor? 11 Mayıs 2019 | 3.851 Okunma Yasal olabilir peki ya meşru mu? 07 Mayıs 2019 | 794 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar 1 yorum