"Çünkü çaldılar…" nasıl bir argüman?

Tekrarlanacak İstanbul seçimlerini ve YSK'nın iptal kararını meşrulaştırmak isteyen iktidar bloğu, sürekli tekrarlanan bir slogandan destek alıyor: "Çünkü çaldılar..." Enteresan değil mi?

Bir tarafta, “Her şey çok güzel olacak” gibi, ortaya söylenmiş ve muhalefetin kendi taraftarındaki hayal kırıklığını azaltmayı, demokrasiye duyulan güveni tamir etmeyi amaçlayan, kimseyi hedef almayan, siyasi olmakla beraber olabildiğince apolitik, geleceğe dair iyi bir şeyler söylemeyi hedefleyen slogan var. Ama şiddetle karşı çıkılıyor adeta şeytanlaştırılıyor.

Diğer tarafta “Çünkü çaldılar” diyen, karşıtını hırsızlıkla, oy çalma gibi ciddi bir suçla itham edenama bunu yaparken hukuki delilini göstermeyen bir slogan var. Ama ısrarla kabul görmesi bekleniyor.

“Çünkü çaldılar” sadece bir grup sosyal medya trolünün buluşu olsaydı, “Trolün ağzı torba değil ki büzesin” deyip geçmeniz mümkün olabilirdi. Ama değil. Zira bizzat yüksek profilli siyasetçilerin ağzında bu ifade.  Hatta şu cümle sarfedildi: "Neresinden bakarsanız bakın oy hırsızlığı açık ve seçik bir şekilde yapıldı. Bu hırsızlık YSK’da görüldü ve iptal edildi."

Oysa bilindiği gibi YSK usulsüzlük, oy hırsızlığı gibi itirazlar nedeniyle iptal kararı vermiş değil. Ne kadar tartışmalı olsa da, sandık kurullarının yasalara uygun oluşturulmaması kararın gerekçesiydi.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Harekattan sonra: Değişen dengeler, potansiyel riskler 19 Ekim 2019 | 3.785 Okunma Türkiye'nin NATO üyeliği ile ilgili tartışmalar sona erdi 18 Ekim 2019 | 3.462 Okunma Barış Pınarı'ndan barış akacak mı? 11 Ekim 2019 | 4.352 Okunma Vail'i ölüme sürükleyen şartlar hem teşhis hem teşhir edilmeli 07 Ekim 2019 | 235 Okunma Demokrasinin imkanları faşizm taraftarlarının aparatı mı oldu? 30 Eylül 2019 | 236 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar 1 yorum