ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Şampiyonlar Kulübü: "İyi olmak bizim işimiz değil"

Nihal Bengisu Karaca
Nihal Bengisu Karaca Habertürk Gazetesi
06 Aralık 2018 | 7.9 K

Batı’daki adıyla Mr.Bon Saw-Bay Kemik Testeresi, Doğu'daki adıyla Ebu Minşar-Testere babası’nın G20’deki temaslarını izledik, izlediniz. Dünya ekonomisinin % 85’ine hükmedenlerin Muhammed Bin Selman ile görüşme trafiği bu zenginler kulübünün her tür erdem ve merhamet duygusundan ‘arınmış’ olduğunu yeniden hatırlattı.

Veliahta sadakat yemini etmiş olanların ‘planlayarak’ yaptıklarını itiraf ettikleri Cemal Kaşıkçı cinayetinin üzerinden altı ay bile geçmemişti ama, liderler Kaşıkçı’nın kemiklerini sızlatmayı başardılar. Tabii nerede gömülü ya da hangi sulara atılmışsa…Geride, kemiğe benzer bir şeyler kalmışsa…

Putin’in Muhammed Bin Selman ile ‘çak dostum’ pozları yapmasına o kadar anlam yüklemedim. ‘Çak Dostum’, Türkiye’den ziyade ABD’ye mesaj vermek için ve Putin, ABD’nin yanında yer alan kimse, onu kendi saflarına katmayı bir kazanım olarak görüyor. PYD’ye olan bakışında da bu geçerliydi, şimdi MBS’ye olan yaklaşımında da bu geçerli. Ayrıca Rusya zaten muhalif gazeteci ve muhalif işadamlarının şüpheli ölümleriyle meşhur bir ülke. Taraf değiştiren memurların sonu da Skripal vakasındaki gibi, baba-kızın AVM’de zehirlenmesi olabiliyor. Rusya böyle.

Asıl ürkütücü olan haklar hukuklar özgürlükler ülkesinin başındaki Macron’un MBS ile girdiği diyalog.

Bıçkın kardeşi gözaltına alındığında pahalı avukatlarını gönderip işleri hallederek ailenin itibarını kurtaran, ama onu denetlemekte zorlandığı için bulduğu yerde nazik nazik sitem eden sosyetik ağabeyin serzenişini çağrıştıran diyaloğu görmüşsünüzdür. Şöyle bir şeydi:

MbS: ‘‘Endişe etme’’
Macron: ‘‘Ediyorum. Endişeliyim.’’
MbS: ‘‘O da bana söyledi. Teşekkür ederim.’’
Macron: ‘‘… istemiyorum’’
MbS: ‘‘Hayır’’
Macron: ‘‘Sen beni hiç dinlemiyorsun’’
MbS: ‘‘Elbette dinleyeceğim’’
Macron: Sana ne söylediğimi biliyorsun…
MbS: ‘‘Tamam, onu halledeceğim’’

Devamını Oku