ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Kürtler ne yapacak?

Kürtler ne yapacak? 7 HAZİRAN’dan sonra artan PKK terörünün sadece ülkenin pek çok yerinde olduğu gibi Doğu ve Güneydoğu’daki Kürt oylarında da AK Parti’ye akışı sağladığı malum .

Nihal Bengisu Karaca
Nihal Bengisu Karaca Habertürk Gazetesi
24 Nisan 2018 | 10.1 K

Kürtler ne yapacak?

7 HAZİRAN’dan sonra artan PKK terörünün sadece ülkenin pek çok yerinde olduğu gibi Doğu ve Güneydoğu’daki Kürt oylarında da AK Parti’ye akışı sağladığı malum. İnsanların evlerinin başına yıkılmasına neden olan hendek terörü de daha önce AK Parti’ye oy veren Kürtlerin HDP’ye destek vermesini sağlamadı. Bilakis Kürtler, büyük ölçekte bu rezaletin sebebinin PKK ve PKK ile yolunu ayıramayan HDP olduğunu düşündüler.

HDP’li belediyelere kayyum atanması bile Kürt oylarının AK Parti’den kopmasıyla sonuçlanmadı. Bilakis Kürtler, “Nihayet hizmet alıyoruz”dediler. Hatta dindar Kürtler nezdinde bir karşılığı olan HÜDA PAR, cumhur ittifakına uzun süre yeşil ışık yaktı. Ancak AK Parti çatısı altında tahkim olmuş gibi görünen muhafazakâr Kürtler, AK Parti, MHP ile ittifak yaptığını açıkladığında sessizleşti.

Her ne kadar MHP’liler, “MHP’yi Kürt düşmanı gibi göstermek şerefsizliktir” deseler de, şerefinden emin olan ve evveli ezelden beri PKK’dan nefret eden muhafazakar Kürtler, MHP’den sâdır olan milliyetçi tutum ve söylemleri hatırlıyordu, burukluk yaşıyorlardı.

Barzani’nin IKBY referandumu sırasında AK Parti ve Devlet Bahçeli’den gelen yorum ve tehditler ise bu burukluğun dozunu yükseltti. O günlerde çok sayıda Kürt, “Elbette referandum kararı hatalı, ama devletimizin bu referanduma verdiği tepkinin üslubu ve tonlaması bu kadar rencide edici olmak zorunda değildi” diyerek sitem ediyordu. Afrin’e müdahale konusuna ise olumsuz bakanlar kadar olumlu bakanlar da vardı.

Özetle 24 Haziran seçimleri bakımından en kararsız ya da nasıl bir tercih yapacağı en tahmin edilemeyen kitlenin muhafazakâr Kürtler olduğu yorumu yanlış olmaz.

İTTİFAK ARAYIŞLARI VE İYİ PARTİ

Seçimlerin 24 Haziran’a alınması, partiler arası görüşme ve beklenmeyen kararlar alma trafiğini de hareketlendirdi. Malum, belirlenen 24 Haziran tarihi özellikle İYİ Parti’nin seçimlere girip giremeyeceği konusunu hayli tartışmalı hale getirmişti. Bazı İYİ Parti kurmayları, partilerinin seçime girebileceğini söylese de gözler YSK’nın vereceği karara kilitlenmişti.

Devamını Oku