Yıl içinde işveren değiştiren ücretliye vergi şoku!

Bilindiği üzere muhtasar ve prim hizmet beyannamelerinin birleştirilerek verilmesi uygulaması1 Temmuz 2019 tarihi itibarıyla başlamış bulunmaktadır.

Maliye Bakanlığı ile Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı bu konudaki çalışmaları tamamlamış durumdalar. Bu çalışmalar henüz beyannameler birleştirilip verilmeden meyvelerini vermeye başladı, geçen hafta itibarıyla vergi daireleri sosyal güvenlik kurumundan aldıkları bilgilerden faydalanarak; 2016 yılından başlayarak bir yılda birden fazla işverenden ücret geliri elde ettiği halde bu ücretleri ile ilgili olarak beyanname vermemiş ücretlileri, önce görüşmeye çağırdılar. Davet yazılarında, yapılacak görüşmelerden sonra verilmeyen ücret geliri ile ilgili yıllık gelir vergisi beyannamelerinin “pişmanlık” hükümlerinden faydalanılarak ceza ödemeden verilebileceği ifade ediliyor.

İSTİSNA TUTARI AŞILMIŞSA VERGİ VAR

Bilindiği üzere, Türk vergi sisteminde ücret gelirleri kaynakta kesinti suretiyle vergilendirilmektedir. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Organize işler bunlar… 22 Temmuz 2019 | 100 Okunma İzaha davet, tam gaz 21 Temmuz 2019 | 50 Okunma Yeniden varlık barışı! 16 Temmuz 2019 | 131 Okunma Lisanssız döviz bürosu açmak serbest mi? 14 Temmuz 2019 | 95 Okunma Turizm payı: Harç mı, haraç mı? 09 Temmuz 2019 | 146 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar