Vergileri artırmak artık çözüm olmuyor

Türk vergi sistemi, adaletsiz dolaylı vergiler üzerine kurulmuştur. Bütçe, her yıl tüketicilerin ödediği vergilerle finanse edilmektedir...

Tüketici üzerine o kadar ölçüsüz dolaylı vergiler yüklenmektedir ki; bu alanda dünya rekoru kırdığımız sektörler de söz konusudur.

Örneğin; bir paket sigara içindeki mevcut 20 dal sigara için, ödediğiniz bedelin 18 dal sigaraya isabet eden tutarı vergidir. Yine, 4 kadeh rakı içtiğinizde ödediğiniz bedelin 3 kadehe isabet eden tutarı ÖTV ve KDV’dir. Birada alkol oranı yüzde 5, vergi oranı ise yüzde 65’dir. Ayrıca, otomobil satın alırken ve benzin alırken ödediğimiz ÖTV tutarlarında da rekorlar hep Türk tüketicisindedir.

BİLİMSEL GERÇEKLERİ GÖRMEZDEN GELMEK!

Şu soru aklımıza gelmiş olmalı; Vergilemede bir sınır yok mu?

Vergileme kapasitesi çoktan aşılmış olmasına rağmen; gelire ihtiyaç olduğunda hemen ÖTV’ye zam aklına gelen, bir mali idaremiz var çok şükür!

İbn-i Haldun, Batı’da en çok saygı gören İslam bilginlerinden biridir. İslam eğitiminin yanı sıra matematik, mantık ve felsefe eğitimi de almıştır.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Limited şirketleri sona erdiren içtihat! 23 Haziran 2019 | 472 Okunma Danıştay’dan Maliye’ye can simidi! 19 Haziran 2019 | 146 Okunma Kira stopajı kaldırılmalı! 16 Haziran 2019 | 169 Okunma Otellere dövizle fiyat verme cezası! 10 Haziran 2019 | 121 Okunma Şirketlerin yüzde 99’u Kurumlar Vergisi ödemiyor! 09 Haziran 2019 | 209 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar