Paramız pul tahvilimiz çöp

Son 3 haftadır ABD-Türkiye gerilimi sonrasında döviz kurlarının bir günde %25’lik artışlara ulaşmasıyla birlikte, ülkemiz bütün dünyada tekrar gündem olmayı başardı. Türkiye’ye...

Son 3 haftadır ABD-Türkiye gerilimi sonrasında döviz kurlarının bir günde %25’lik artışlara ulaşmasıyla birlikte, ülkemiz bütün dünyada tekrar gündem olmayı başardı. Türkiye’ye borç verenler, Türkiye’yle iş yapanlar, Türkiye bu krizden nasıl çıkar konusunda görüşlerini ifade ederken, uluslararası derecelendirme kuruluşları da ülkemize son darbeyi vurmak ister gibi, cuma günü alelacele Türkiye’nin notunu düşürdüler ve önümüzdeki ekonomik tabloya ilişkin karamsar bir resim ortaya koydular.

Hükümetin örtülü bir şekilde faizleri yükseltmesine ve alınan birçok önleme rağmen, dövizin ateşinin düşmediği bir dönemde, kredi derecelendirme kuruluşlarının yaptığı değerlendirmeleri dış güçlerin sözcülerinin bizi bağlamayan görüşleri şeklinde mi, yoksa tespitlerinde gerçeklik payı var mı yok mu gözüyle değerlendirmek bizlere bağlı. İki derecelendirme kuruluşunun yaptığı değerlendirmeyi ana başlıklarla aşağıda dikkatinize sunuyorum.

Standard & Poor, Türkiye’nin yabancı para cinsinden kredi notunun “BB”den “BB-”ye, yerli para cinsinden notunun “BB”dan “BB”ye düşürdü ve görünümünü “durağan” olarak teyit etti.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Şahlanan ekonomide vergi gelirleri düşüyor! 19 Ağustos 2019 | 254 Okunma Asgari ücret vergi dışı bırakılabilir mi? 18 Ağustos 2019 | 59 Okunma Sigara içenler 13 yılda 340 milyardan fazla vergi ödedi 12 Ağustos 2019 | 70 Okunma Devlet tahsilat sorununu nasıl çözecek? 11 Ağustos 2019 | 125 Okunma Turizmde hayaller ve gerçekler 05 Ağustos 2019 | 334 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar