Kılıçdaroğlu’nun bütçe sorunu olmaz

Meclis çoğunluğunun Cumhur İttifakı’nda olması nedeniyle; Kemal Kılıçdaroğlu’nun Bütçe Kanunu bile çıkaramayacağı iddia edilerek, istikrar için Recep Tayyip Erdoğan’ın...

Meclis çoğunluğunun Cumhur İttifakı’nda olması nedeniyle; Kemal Kılıçdaroğlu’nun Bütçe Kanunu bile çıkaramayacağı iddia edilerek, istikrar için Recep Tayyip Erdoğan’ın seçilmesinin daha iyi olacağı aksi taktirde ülkenin yönetilemeyeceği ifade edilmektedir. Bugün bu görüşleri değerlendirmeye çalışacağım.

YÜRÜTME YETKİSİ CUMHURBAŞKANINA AİTTİR

Ülkemizde uzun yıllardır uygulanan Parlamenter Hükümet Sistemi, 2017 yılında Anayasa değişikliği önerisi ile sona erdirilmiş ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi kabul edilmiştir. Yeni sistemde Cumhurbaşkanı’nın yetkilerinin bazılarını sayarak analizimize başlayalım.

– Cumhurbaşkanı devletin başıdır. Yürütme yetkisi Cumhurbaşkanı’na aittir.

– Cumhurbaşkanı, devlet başkanı sıfatıyla Türkiye Cumhuriyeti’ni ve Türk Milleti’nin birliğini temsil eder; Anayasa’nın uygulanmasını, devlet organlarının düzenli ve uyumlu çalışmasını temin eder.

– Kanunları yayımlar.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Türkiye’de vergi şeffaflığı 02 Haziran 2023 | 4 Okunma Temmuzda 6 taksit birden ödeme 29 Mayıs 2023 | 895 Okunma Kılıçdaroğlu’nun bütçe sorunu olmaz 26 Mayıs 2023 | 144 Okunma 100 TL vergi tahsilatının 59 TL’si KDV ve ÖTV 22 Mayıs 2023 | 82 Okunma Bütçe açığı 2 trilyona çıkabilir 19 Mayıs 2023 | 109 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar