Kayıt dışı ekonomi ve organize vergi kaçakçılığı ile mücadele ediliyor mu?

Ülkemizde kayıt dışı ekonomi­nin son yıllarda tekrar yükselişe geçtiği bilinen bir vakıadır. Bu duruma, yüksek belirlenen Özel Tüketim Ver­gisi oranlarının mevcut olduğu sektörlerde yaygın...

Ülkemizde kayıt dışı ekonomi­nin son yıllarda tekrar yükselişe geçtiği bilinen bir vakıadır. Bu duruma, yüksek belirlenen Özel Tüketim Ver­gisi oranlarının mevcut olduğu sektörlerde yaygın olarak görülen organize vergi kaçak­çılığı fiillerini ekleyince, Vergi Denetim Kurulu’nun görev ve sorumluluğu her geçen gün artmaktadır.

Vergi Denetim Kurulu 2017 Faaliyet Raporu’nda; 2017 yılı içinde “Kayıt Dışı Ekonomi ve Organize Vergi Kaçakçılığı ile Mücadeleye Yönelik Çalışma­larının” özetini ve sonuçlarını kamuoyu ile paylaştı.
Dünyanın en yüksek vergileri uygulanan akaryakıt sektörüne ilişkin sonuçlar, kaçakçılığın boyutları dikkate alındığında; vergi oranı arttıkça kayıp ve kaçağın artacağı gerçeğini bir kez daha ortaya koymaktadır.

AKARYAKIT KAÇAKÇILIĞI ILE MÜCADELEYE YÖNELIK YAPILAN ÇALIŞMALAR

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Dijital Hizmet Vergisi uygulanamaz! 09 Aralık 2019 | 122 Okunma Üniversitenin muafiyeti nedeniyle veliyi cezalandırmak! 08 Aralık 2019 | 166 Okunma Vergiden kaçınılan 15 trilyon dolar! 02 Aralık 2019 | 313 Okunma Maliye’den son dakika golü 01 Aralık 2019 | 325 Okunma Gider ve amortisman kısıtlaması gelmeden otomobil alın! 25 Kasım 2019 | 264 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar