Kayıt dışı ekonomi ve organize vergi kaçakçılığı ile mücadele ediliyor mu?

Ülkemizde kayıt dışı ekonomi­nin son yıllarda tekrar yükselişe geçtiği bilinen bir vakıadır. Bu duruma, yüksek belirlenen Özel Tüketim Ver­gisi oranlarının mevcut olduğu sektörlerde yaygın...

Ülkemizde kayıt dışı ekonomi­nin son yıllarda tekrar yükselişe geçtiği bilinen bir vakıadır. Bu duruma, yüksek belirlenen Özel Tüketim Ver­gisi oranlarının mevcut olduğu sektörlerde yaygın olarak görülen organize vergi kaçak­çılığı fiillerini ekleyince, Vergi Denetim Kurulu’nun görev ve sorumluluğu her geçen gün artmaktadır.

Vergi Denetim Kurulu 2017 Faaliyet Raporu’nda; 2017 yılı içinde “Kayıt Dışı Ekonomi ve Organize Vergi Kaçakçılığı ile Mücadeleye Yönelik Çalışma­larının” özetini ve sonuçlarını kamuoyu ile paylaştı.
Dünyanın en yüksek vergileri uygulanan akaryakıt sektörüne ilişkin sonuçlar, kaçakçılığın boyutları dikkate alındığında; vergi oranı arttıkça kayıp ve kaçağın artacağı gerçeğini bir kez daha ortaya koymaktadır.

AKARYAKIT KAÇAKÇILIĞI ILE MÜCADELEYE YÖNELIK YAPILAN ÇALIŞMALAR

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Şahlanan ekonomide vergi gelirleri düşüyor! 19 Ağustos 2019 | 71 Okunma Asgari ücret vergi dışı bırakılabilir mi? 18 Ağustos 2019 | 57 Okunma Sigara içenler 13 yılda 340 milyardan fazla vergi ödedi 12 Ağustos 2019 | 69 Okunma Devlet tahsilat sorununu nasıl çözecek? 11 Ağustos 2019 | 125 Okunma Turizmde hayaller ve gerçekler 05 Ağustos 2019 | 334 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar