Kasada olmayan paralara seçim öncesi temizlik

Son 7 yılda 6. kez yapılandırma ve af içeren düzenleme olan “Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi” TBMM Plan ve...

Son 7 yılda 6. kez yapılandırma ve af içeren düzenleme olan “Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi” TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi. Teklifin çok kısa sürede yasalaşmasını bekliyoruz.

Kanun teklifi ile barış rüzgarları esmeye başladı. Kasa ve ortaklar cari hesabının düzeltilmesi olanağı da, bu barışın çok önemli bir parçası. Barış; bilanço esasına göre defter tutan Kurumlar Vergisi mükelleflerine 31.12.2022 tarihi itibarıyla düzenledikleri bilançolarında görülmekle birlikte, işletmelerinde bulunmayan kasa mevcutları ve işletmenin esas faaliyet konusu dışındaki işlemleri dolayısıyla (ödünç verme ve benzer nedenlerle ortaya çıkan) ortaklarından alacaklı bulunduğu tutarlar ile ortaklara borçlu bulunduğu tutarlar arasındaki net alacak tutarları ile bunlarla ilgili diğer hesaplarda yer alan işlemlerini beyan etmek suretiyle kayıtlarını düzeltme olanağı vermektedir.

Kayıtlarda yer aldığı halde işletmede bulunmayan kasa mevcudu ve ortaklardan alacaklar yeni düzenleme ile mükelleflerin uyması gereken kurallar aşağıdaki gibidir.

Bu düzenlemeden yararlananların, Tek...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bilançolarda bahar temizliği 24 Mart 2023 | 59 Okunma Matrah Artırımı ile Beyaz Sayfa 23 Mart 2023 | 123 Okunma İhtilaflı dosyalar yasadan nasıl faydalanacak? 22 Mart 2023 | 49 Okunma Hangi alacaklar hangi vadelerde yapılandırılacak? 21 Mart 2023 | 131 Okunma Alacak 1.2 trilyon lira tahsilat hedefi 120 milyar 20 Mart 2023 | 97 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar