Gider ve amortisman kısıtlaması gelmeden otomobil alın!

Kamuoyunda büyük gürültü kopartan vergi teklifi 21 Kasım 2019 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edildi.

Kanun, Cumhurbaşkanı’nın onayının ardından Resmi Gazete’de yayımlanacak. Getirilen düzenlemeler yasada belirlenmiş yürürlük tarihlerinde uygulanmaya başlayacak.

GİDER VE AMORTİSMANLARIN TAMAMI GİDER YAZILAMAYACAK

Kanun teklifinin gerekçesinde mevcut uygulamada işletme aktifinde kayıtlı olup kazancın elde edilmesinde kullanılan binek otomobillerinin amortisman başta olmak üzere bütün giderleri (Motor Taşıtlar Vergisi hariç) kazancın tespitinde gider olarak kabul edilmektedir. Ancak, gelir veya Kurumlar Vergisi mükellefleri bu düzenlemeleri suiistimal etmekte ve şahsi ihtiyaçları için de binek otomobillerini kullanmaktadırlar. Bu suiistimalleri cezalandırmak için binek otomobillerine ait giderlerin ve amortismanların sınırlanması yoluna gidildiği ifade edilmektedir.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Elektronik haciz dalgası tahsilatı artırmadı 20 Ocak 2020 | 153 Okunma Bütçenin vergi karnesi zayıflarla dolu 19 Ocak 2020 | 108 Okunma Gencim, üniversite mezunuyum, işsizim! 13 Ocak 2020 | 258 Okunma Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi nihayet başladı 12 Ocak 2020 | 162 Okunma Danıştay tarafsız olmalıdır 06 Ocak 2020 | 129 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar