Gider ve amortisman kısıtlaması gelmeden otomobil alın!

Kamuoyunda büyük gürültü kopartan vergi teklifi 21 Kasım 2019 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edildi.

Kanun, Cumhurbaşkanı’nın onayının ardından Resmi Gazete’de yayımlanacak. Getirilen düzenlemeler yasada belirlenmiş yürürlük tarihlerinde uygulanmaya başlayacak.

GİDER VE AMORTİSMANLARIN TAMAMI GİDER YAZILAMAYACAK

Kanun teklifinin gerekçesinde mevcut uygulamada işletme aktifinde kayıtlı olup kazancın elde edilmesinde kullanılan binek otomobillerinin amortisman başta olmak üzere bütün giderleri (Motor Taşıtlar Vergisi hariç) kazancın tespitinde gider olarak kabul edilmektedir. Ancak, gelir veya Kurumlar Vergisi mükellefleri bu düzenlemeleri suiistimal etmekte ve şahsi ihtiyaçları için de binek otomobillerini kullanmaktadırlar. Bu suiistimalleri cezalandırmak için binek otomobillerine ait giderlerin ve amortismanların sınırlanması yoluna gidildiği ifade edilmektedir.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Akaryakıta ‘silici’ yetmez... 18 Ocak 2021 | 185 Okunma Mİlli Piyango sanal kumar oynatıyor 16 Ocak 2021 | 290 Okunma Akaryakıt dağıtım şirketi mi, sahte fatura üretim merkezi mi? 11 Ocak 2021 | 272 Okunma Denetimlerin sıkılaştırılması ve belge düzenine sınırlama iyi ama... Kayyum aşkı derneklere kadar indi 09 Ocak 2021 | 139 Okunma Demir ticaretinde yılda 2 milyar dolar vergi kaybı 04 Ocak 2021 | 184 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar