Gerçek kişiler için vergi rehberi -5-

MENKUL SERMAYE İRADI ELDE EDENLER BEYANNAME VERECEK Mİ Sahibinin ticari, zirai veya mesleki faaliyeti dışında, nakdi sermaye veya para ile temsil edilen değerlerden müteşekkil sermaye dolayısıyla elde ettiği kâr payı, faiz, kira ve...

MENKUL SERMAYE İRADI ELDE EDENLER BEYANNAME VERECEK Mİ

Sahibinin ticari, zirai veya mesleki faaliyeti dışında, nakdi sermaye veya para ile temsil edilen değerlerden müteşekkil sermaye dolayısıyla elde ettiği kâr payı, faiz, kira ve benzeri  iratlar Gelir Vergisi Kanunu’nda ‘Menkul Sermaye İradı’ olarak tanımlanmıştır.

Gelir Vergisi’ne tabi 7 gelir unsurundan biri olan; menkul sermaye iratları için de bazı durumlarda, yıllık Gelir Vergisi beyannamesi verme  zorunluluğu vardır.

Mükelleflerin menkul sermaye iratları dışında beyanı gereken başka gelirlerinin olmadığı, duruma göre, hazırlanan özet vergilendirme tablosu aşağıdaki gibi olacaktır.

YARIN: Evini satana vergi var mı?

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Emsal kira bedeline dikkat! 24 Mart 2019 | 224 Okunma Maliye hazırladı mükelleflere onaylamak kaldı 18 Mart 2019 | 309 Okunma Gurbetçiler Türkiye’deki kira gelirleri için beyanname verecek mi? 17 Mart 2019 | 61 Okunma Gerçek kişiler için vergi rehberi -7- 10 Mart 2019 | 64 Okunma Gerçek kişiler için vergi rehberi -6- 09 Mart 2019 | 29 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar