Doğmamış çocuğa don biçilmez…

Maliye Bakanlığı tarafından geçen yıl eylül ayında açıklanan ve özel sektörün büyük umutlarla yasalaşmasını beklediği “Devreden KDV sisteminde 33 yıl sonra yapılacak yeni...

Maliye Bakanlığı tarafından geçen yıl eylül ayında açıklanan ve özel sektörün büyük umutlarla yasalaşmasını beklediği “Devreden KDV sisteminde 33 yıl sonra yapılacak yeni düzenleme” rafa kaldırıldı. Öyle gözüküyor ki; özel sektör yaşadığı şok ile yatırım kararlarını yeniden düşünmek zorunda kalacak.

Türkiye’de 2017 yılı sonu itibarıyla 60 milyar lirasının belediye ve kamu sektörüne, 80 milyar lirasının da özel sektöre ait olmak üzere toplam devreden Katma Değer Vergisi tutarının 140 milyar TL olduğunun açıklanıp bu tutarın nakit olarak mükelleflere iade edilebileceğinin, hatta KDV Kanunu’nda değişiklik yapılmasını ilk gündem maddeleri olduğunun ifade edilmesine rağmen, Katma Değer Vergisi (KDV) Kanunu tasarısındaki hüküm, TBMM Genel Kurulu’nda yapılan görüşmelerde metinden çıkarıldı ve devreden KDV iadesi maalesef bir hayalden öteye gitmedi.

Gündemi epeyce meşgul eden, sonraki dönemlere devredilen KDV tutarlarının işletmelerin üzerinde büyük bir yük olduğu belirtilerek “KDV’nin iade edilemezliği kuralının kaldırılacağı” yönündeki tüm beklentiler boşa çıkmış oldu.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Şahlanan ekonomide vergi gelirleri düşüyor! 19 Ağustos 2019 | 259 Okunma Asgari ücret vergi dışı bırakılabilir mi? 18 Ağustos 2019 | 59 Okunma Sigara içenler 13 yılda 340 milyardan fazla vergi ödedi 12 Ağustos 2019 | 70 Okunma Devlet tahsilat sorununu nasıl çözecek? 11 Ağustos 2019 | 125 Okunma Turizmde hayaller ve gerçekler 05 Ağustos 2019 | 334 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar