Danıştay’dan Maliye’ye can simidi!

Vergi hukukumuzda en çok tartışılan ve vergi idaresi tarafından en çok kötüye kullanılan müesseselerden bir tanesi de takdir komisyonları ve takdir komisyonları marifetiyle yaptırılan takdirler ve takdirler sonucunda ortaya çıkan tarhiyatlardır.

Takdir komisyonları, vergi idaresi içinde hep üvey evlat muamelesi yapılan, söz dinlemeyen vergi dairesi müdürlerinin cezalandırılmak amacıyla gönderildiği ve çoğunlukla personel sayısının başkan dahil 2-3 kişiyi geçmediği yerler olmuştur.
Son yıllarda takdir komisyonları beyanname vermeyen mükelleflerin matrahlarını takdir etme ana görevi dışında, amme alacağının zaman aşımına uğramasını engellemek için vergi idaresinin tutunduğu bir dal haline gelmiştir.

DANIŞTAY GÖRÜŞÜNÜ DEĞİŞTİRDİ!

Takdir komisyonlarının yaptıkları takdirler sonucu, mükelleflere gönderilen vergi/ceza ihbarnameleri üzerine açılan davalarda, mükelleflerin açtıkları davaları kazanma oranı %99 seviyelerinde idi.
Takdir komisyonlarının yaptıkları takdirler üzerine vergi idaresinin aleyhine açılan davaları kaybetmesinin ana nedenleri


YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Organize işler bunlar… 22 Temmuz 2019 | 100 Okunma İzaha davet, tam gaz 21 Temmuz 2019 | 50 Okunma Yeniden varlık barışı! 16 Temmuz 2019 | 131 Okunma Lisanssız döviz bürosu açmak serbest mi? 14 Temmuz 2019 | 94 Okunma Turizm payı: Harç mı, haraç mı? 09 Temmuz 2019 | 145 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar