Danıştay tarafsız olmalıdır

Vergi hukuku, kamu hukuku içinde yer almaktadır. Bir hukuki ilişkide taraflar arasında eşitsizlik var ise orada kamu hukuku ilişkisi var demektir.

Devlet ile mükellef arasındaki ilişkide zayıf olan mükellefi korumak için, idarenin her türlü işlem ve eylemlerine karşı yargı denetimi yolu açılmıştır. İdarenin yaptığı işlem ve eylemler yargı denetimine tabi tutularak zayıf olan mükellefin ezilmesi yargı yolu ile önlenmeye çalışılır.

Vergi yargısında ilk derece mahkemesi olan vergi mahkemeleri dışında, itiraz mercii olarak istinaf mahkemesi ve en tepede de temyiz mahkemesi olarak Danıştay yer almaktadır.

Son 2 yıla kadar, mükellefler vergi idaresi aleyhine açmış oldukları 100 davanın 92’sini kazanıyorlardı.

Bu davaları vergi idaresinin niçin kaybettiğine baktığımızda; genel olarak tebligat hükümlerine uymama, ihbarnamelere eklenmesi gereken vergi inceleme raporlarını ve vergi tekniği...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Sicil affı çözüm olmaz... 17 Şubat 2020 | 115 Okunma Hak ve özgürlük ihlalleri ve bireysel başvuru 16 Şubat 2020 | 64 Okunma Anayasa’ya aykırı vergide ‘Doğru’ bulundu 13 Şubat 2020 | 97 Okunma Bağımsız denetim müessesesi neden kabul görmüyor? 10 Şubat 2020 | 69 Okunma Sierra Leone Cami Projesi’ne nakit bağış gelirlerden indirilir mi? 09 Şubat 2020 | 194 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar