ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Bankacılık lobisi konkordatoyu bitiriyor

2 haftaya kadar çıkması beklenen yasayla, konkordatodan faydalanmak isteyen şirketlerin taleplerinin sorumluluğu bağımsız denetim şirketlerine verilecek .

Nedim Türkmen
Nedim Türkmen Sözcü Gazetesi
18 Kasım 2018 | 175

2 haftaya kadar çıkması beklenen yasayla, konkordatodan faydalanmak isteyen şirketlerin taleplerinin sorumluluğu bağımsız denetim şirketlerine verilecek. Böylece konkordatonun uygulanması adeta olanaksız hale getirilecek…

İflas ertelemesi müessesesinin yerine, biraz rötuş yapılarak yıllardır mevzuatta olan fakat çok fazla kullanılmayan konkordato müessesesi ikame edildi. Konkordatonun son halini içeren düzenleme 15 Mart 2018 tarihinde yürürlüğe girmiş olmasına rağmen; Türkiye’de bu kelimeyi duymayan kalmadı.

Kim ne derse desin, bu ülkede gücü tartışılamayacak iki lobi var. Birincisi inşaat lobisi, diğeri ise bankacılık faiz lobisidir. Son 10 gündür bankacılık lobisi harekete geçti. Hem muhalefet hem de iktidar partisini, konkordatonun ekonominin çarklarını durdurduğu ve piyasayı tıkadığı söylemi ile sahaya sürdü. Sonra da gazetelerin en büyük reklam vericisi olarak, ekonomi sayfalarını harekete geçirdi. Bütün bu gelişmelerden sonra Meclis’e yasa teklifi sunuldu, teklif Adalet Komisyonu’nda kabul edildi ve Meclis Genel Kurulu’nda haftaya büyük ihtimal yasalaşacak. Adalet Komisyonu’ndan geçen haliyle, konkordato müessesinde aşağıdaki belirlemeler yapılıyor:

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER