ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Gerçeğe karşı savaşa devam!

Nihayet, beklenen “Yeni Ekonomi Programı’’ açıklandı .

Nedim Türkmen
Nedim Türkmen Sözcü Gazetesi
24 Eylül 2018 | 2.6 K

Nihayet, beklenen “Yeni Ekonomi Programı’’ açıklandı.
Yeni Ekonomi Programı’nın, kamu maliyesi ve vergi politikasına ilişkin koyduğu hedeflere, beraber kısa bir göz atalım.
Yeni Ekonomi Programı (YEP); bütçe açığını düşüreceğiz, devlet tasarruf yapacak, vergi gelirlerini artıracağız diyor. HEDEFLER GERÇEKÇİ Mİ? Geçen yıl Ocak-Ağustos 2017 döneminde 25.2 milyar TL açık veren bütçe, 2018 yılı Ocak-Ağustos döneminde 50.8 milyar TL açık verdi. Yine geçen yılın ilk 8 ayında 13 milyar TL faiz dışı fazla verilmiş iken, bu yılın ilk 8 ayında 559 milyon TL faiz dışı açık verilmiştir.
Yukarıdaki tabloya rağmen; merkezi yönetim bütçe açığının milli gelire oranını önümüzdeki üç yıl yüzde 2’nin altında tutup, faiz dışı fazlanın milli gelire oranını 2021 yılında yüzde 1.3’e ulaştıracağız, denmektedir. Dünyada bu kadar kısa sürede, bu kadar ciddi yapısal dönüşümü gerçekleştiren bir ülke şimdiye kadar olmamıştır.
YEP’de, 2019 bütçesi için 59.9 milyar TL tasarruf, 16 milyar TL gelir artırıcı hedef konulmuştur.  Açıklanan programda, yapılabilirliği mümkün olan tek hedef; devletin tasarruf edebileceği konusudur. Büyük projeleri durdurur, yeni ihaleler yapmaz, kiralık hizmet binası ve kiralık araç v.b. gibi harcamaları kısarsanız, tasarruf hedefine ulaşılabilirsiniz. Ayrıca, kamudaki şişkin personel kadrolarını azaltmak için, emekliliği gelen personele lojmanları uygun fiyatlarla satışa sunarak; emekli olmalarını teşvik eder, böylece hem emekli ikramiyesi, hem de lojman yükünden kolayca kurtulabilirsiniz. GELECEK YIL , BU TOPLANAN VERGİLER HAYAL OLACAK! YEP’de; 2018 yılı için 644.8 milyar TL, 2019 yılı için 773.9 milyar TL, 2020 yılı için 968,1 milyar TL ve 2021 yılı için de 1 trilyon 26 milyar TL vergi geliri hedefi konulmuştur. Bu hedeflere ulaşmak mümkün olmayacaktır:
1- Ekonomideki mal ve hizmet hareketlerinin azalması ile beraber, KDV ve ÖTV tahakkuku artmayacaktır.
2- Türk özel...

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER