ÇOK OKUNAN YAZARLAR

İkinci el oto satışları canlanacak mı?

Bilindiği üzere; bir oto galerisi vergi mükellefi olmayan bir kişiden otomobil satın alıp, bu otomobili daha sonra sattığında fatura düzenlemek ve fatura bedelinin tamamı üzerinden de alıcıdan Katma Değer Vergisi tahsil etmek zorundadır .

Nedim Türkmen
Nedim Türkmen Sözcü Gazetesi
22 Nisan 2018 | 70

Bilindiği üzere; bir oto galerisi vergi mükellefi olmayan bir kişiden otomobil satın alıp, bu otomobili daha sonra sattığında fatura düzenlemek ve fatura bedelinin tamamı üzerinden de alıcıdan Katma Değer Vergisi tahsil etmek zorundadır. Bu durum, araç alım satımında bulunanların çoğu zaman bu araçları ticari defterlerine kaydetmeden, satıcıdan aldıkları vekalet ile satışa konu etmelerine ve hem gelir vergisi ve  kurumlar vergisi  hem de katma değer vergisi yönünden büyük bir vergi kayıp ve kaçağının doğmasına neden oluyordu.

Hükümet 7104 sayılı Kanun’un 6’ncı maddesiyle, Katma Değer Vergisi Kanunu’nun “Özel Matrah Şekilleri” başlıklı 23’üncü maddesinde yapılan değişiklikle, ikinci el oto alış satışlarında özel matrah şekli belirlenmiştir. Buna göre, bu işlemlerde matrah, ikinci el motorlu kara taşıtı veya taşınmazların alış bedeli düşüldükten sonra kalan tutar olarak belirlenmiştir. Bu hüküm 01.06.2018 tarihinde yürürlüğe girecek.

Buna göre, otomobil alım satımı ile uğraşan bir şirket ya da kişi vergi mükellefi olmayan bir kişiden 100.000 TL’ye aldığı bir aracı 110.000 TL’ye satması durumunda 10.000 TL üzerinden Katma Değer Vergisi hesaplayacak.

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER