ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Kripto paraların önü kara para aklama suçlamasıyla kesiliyor mu?

Ülkeler ekonomi dünyasını değiştireceği söylenen kripto paralar hakkında harekete geçiyor .

Nedim Türkmen
Nedim Türkmen Sözcü Gazetesi
14 Ocak 2018 | 127

Ülkeler ekonomi dünyasını değiştireceği söylenen kripto paralar hakkında harekete geçiyor. Avustralya ve Rusya’dan kripto paralar hakkında açıklamalar geldi.
Venezuela Devlet Başkanı Maduro’nun yerel kripto para üretimi kararnamesinin yasadışı olduğu ve ülkenin anayasasını ihlal ettiği iddiasıyla Venezuela parlamentosu tarafından geçersiz saydırması ve Güney Kore’nin kripto paraları kalıcı olarak yasaklayacak bir tasarı üzerinde çalıştığını açıklaması, kripto paralarla ilgili çemberin daraldığını gösteriyor.
Türkiye’de ise Finansal İstikrar Komitesi’nde kripto paralara ilişkin düzenlemelerin geliştirilmesi için bir çalışma grubunun oluşturulmasına karar verildi.
Bitcoin’de yaşanan artışla bir anda dünyanın gündemine oturan kripto paralar hakkında devletler, düzenleyici adımlar atmaya başladı. Yapılan açıklamalar kripto para piyasasını sarstı. Yaklaşık 700 milyar dolarlık kripto para piyasasının geleceğinin ne olacağı artık daha çok merak konusu. ASIL DARBE AVRUPA BİRLİĞİ’NDEN GELİYOR AB, kara para aklama ile mücadele amacıyla Bitcoin platformlarına kısıtlama konusunda görüş birliğine vardı.
AB tarafından yapılan bir açıklamada; üye devletler ile yasa koyucuların Bitcoin ve diğer sanal paraların işlem gördüğü platformlara daha sıkı kurallar uygulanması konusunda anlaşmaya varıldığı belirtildi. Açıklamada, yapılacak düzenlemelerle kara paranın aklanmasının ve terörizmin finansmanının önüne geçileceği ifade edildi.
Söz konusu mutabakat, finansal suçlar ve vergi kaçırılmasına ilişkin daha geniş tedbirlerin bir parçasını oluşturmakta. AB yasa koyucuları, ön ödemeli kartlar için daha sıkı kontroller getirilmesi ve tröstler hakkında şeffaflık şartlarının artırılması hususlarını de destekledi.
Avrupa Adalet Komisyoneri Vera Jourova, “Bugünkü anlaşma, kara paranın aklanmasının önlenmesinde daha fazla şeffaflık getirecek ve terörizmin finansmanın da önünü kesecektir” dedi.
AB’nin bu k...

Devamını Oku