Orta Asya’daki CIA virüsü FETÖ (1)

Hürriyet gazetesi yazarı Nedim Şener Kazakistandaki olaylar ve FETÖ'ye ilişkin görüşlerini paylaştı : Yalnızca Kazakistan değil, 2020 yılında Kırgızistan’daki ayaklanmada da FETÖ’nün rolü ortaya çıkmış, yönetim değişmiş, Milli Eğitim Bakanlığı’na da FETÖ mensubu Almazek Beisenaliev atanmıştı.

IŞİD’in elleri Kazakistan toprakları üzerinde ayaklanmalar örgütlemede görünür, vahşice öldürmeler ve saçma talepler onların tarzıdır. Ama darbenin organizatörü Fetullah Gülen’in eğitim kurumlarında Türkiye’de eğitim gören Kazaklar Ankara’da, ’karargâh’da oturur.

Kazakistan laik bir ülke ve halkı yanıltıcı radikal doktrinlerle aldatmak mümkün değil, ancak devleti yener ve Orman Yasası’nı bu enkazın üzerine yerleştirirseniz IŞİD en iyi durumdadır.”

“Astana bugün yabancı eğitim kurumlarına öğrenci göndermesinin meyvelerini alıyor. Başlarına Gülen ve onlar gibi olanlardan ideolojik bir virüs kaptılar. Ayrıca Kazakistan radikaller için ilginç ve Rus Müslüman Cumhuriyetleri bir sıçrama tahtası.”

İSTİHBARATÇI PUTİN, CIA VİRÜSÜ FETÖ’YE KARŞI

Ruslar, topraklarında ve bölgede Fetullahçı Terör Örgütü tehlikesini erken teşhis eden ülkelerdendir.

1991 yılında Sovyetler Birliği’nin dağılmasıyla, 1992-1994 yılları arasında FETÖ, Amerika’nın ezeli düşmanı Rusya ve Rusya’nın etki alanı Orta Asya’ya yerleşti ve operasyon aracı olarak harekete geçirildi. Rusya yanında art arda bağımsızlıklarını ilan eden Türk Cumhuriyetleri Azerbaycan, Kırgızistan, Türkmenistan, Kazakistan, Özbekistan ve Tacikistan ile Moğolistan’da hızlıca okullar açtı. Örgütün Orta Asya faaliyetlerinin genişlemesinde, yıllar sonra FETÖ elebaşının ABD’de kalıcı vize almasında rolü olan eski CIA elemanı Graham Fuller, CIA Ortadoğu Masası şefi ve ABD’nin Ankara Büyükelçisi Marc Grosman ile eski MİT görevlisi olan FETÖ ve CIA bağlantılı Enver Altaylı’nın rolü de önemliydi.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Linç operatörleri 26 Ocak 2022 | 5.374 Okunma Hakaret özgürlük mü tutuklama adalet mi? 24 Ocak 2022 | 3.179 Okunma Çürümüş Amerikan yargısı, FBI, MOSSAD, CIA, FETÖ Türkiye’ye karşı 21 Ocak 2022 | 3.526 Okunma Gazeteci cinayetini karartan gazeteciler 19 Ocak 2022 | 2.510 Okunma ‘’Kılıçdaroğlu, 15 Temmuz öncesi Pensilvanya ile görüştü mü?’’ 17 Ocak 2022 | 4.527 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar