“Musluktan su içiliyor” diye yalan söylüyor su içer gibi yalan söylüyor

Hürriyet yazarı Nedim Şener bu hafta '“Musluktan su içiliyor” diye yalan söylüyor su içer gibi yalan söylüyor' başlıklı yazısını kaleme aldı.

HANİ her şey güzel olacaktı, hatırlayan var mı o sloganı?

Beş yıl sonra örnekler vererek, “Evet İstanbul’da her şey güzel oldu” diyen kaç kişi var?

İstanbul’da kendi ilçesi Beylikdüzü dışında adını bilinmeyen Ekrem İmamoğlu, 2019 seçimlerine üç ay kala, 2018 Aralık’ta, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak tanıtıldı.

Kılıçdaroğlu’nun tüm muhalefet partilerini tek adayın arkasında toplama taktiği sonucu seçimi kazandı. Tek bir örnek vereyim; PKK’nın siyasi kolu HDP’nin desteği olmasaydı kazanması imkânsızdı.

Ekrem İmamoğlu ise başarının kendisine ait olduğunu sandı, hâlâ da öyle sanıyor.

Hatta reklamcısı Necati Özkan nasıl bir kampanya ile seçimi kazandıklarını anlatmak için “Kahramanın Yolcuğu” diye bir kitap bile yazdı.

Aday gösterildiği 2018 yılı Aralık ayında, yüzde 14.4’lük tanınma oranı varken, her nasılsa “kampanya makinesi” adını verdiği yöntemle tanınma oranını yüzde 94’e çıkardıklarını anlattı.

Özkan’a göre, “İmamoğlu, kampanya başladığı zaman neredeyse hiç tanınmayan bir yerel siyasetçiydi. Kampanya sona erdiğinde toplumun yüzde 96’sı tarafından ve uluslararası alanda tanınan bir kahramana dönüştü.”

İÇİ BOŞ ‘KAHRAMAN’

Reklam ürünü her sanal kahraman gibi içi boştu. O kampanya sırasında taraftarları hiçbir vaade bakmadı, akıllarında sadece “Her şey güzel olacak” sözü kaldı. İçlerinde sadece Erdoğan nefreti ile sandıklara koştular. İmamoğlu, hatta bugün tartışılan vaatlerini o günlerde meydanlarda anlatma ihtiyacı bile hissetmedi. O yüzden bugün sorulduğunda “Hatırlamıyorum” cevabını vermesi normal, çünkü bazılarını kendisi de bilmiyor. Hatırlamıyor, yani aslında bilmiyor.

Kendi vaatlerinin yazılı olduğu broşürleri okuduğu bile şüpheli. Çünkü o seçim sürecinde buna gerek yoktu. Taraftarları ateşleyen tek şey vardı; Erdoğan nefreti...

“HATIRLAMIYORUM”

Aradan 5 yıl geçti ve artık reklam kampanyası değil haklı olarak icraatları sorgulanıyor.

Gazeteciler soruyor:

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Atatürk’ün adını kullanmak bu kez sizi kurtaramayacak 22 Nisan 2024 | 178 Okunma Marketlerde gıdada fahiş fiyata yasal önlem şart 19 Nisan 2024 | 725 Okunma Marketlerde gıdada fahiş fiyata yasal önlem şart 19 Nisan 2024 | 152 Okunma Yargı PKK/HDP’yi kapatacağına yine bana ceza verdi 17 Nisan 2024 | 2.551 Okunma FETÖ’yü bitirmezseniz FETÖ sizi bitirir 08 Nisan 2024 | 1.648 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar